Czy nietrzeźwy poszkodowany dostanie odszkodowanie z OC?

Nietrzeźwy kierowca traci możliwość korzystania z ubezpieczenia OC. A co
w przypadku pijanego poszkodowanego? Czy otrzyma odszkodowanie?

Stan nietrzeźwości poszkodowanego wyłącza zazwyczaj odpowiedzialność ubezpieczyciela. Ubezpieczenie OC jest jednak wyjątkową polisą. Poszkodowany, który
w chwili wypadku był pijany, nadal może liczyć na otrzymanie odszkodowania z OC. Ubezpieczyciel może jedynie nieco zmniejszyć wypłatę.

Czy stan poszkodowanego przyczynił się do wypadku?

Bycie pijanym w chwili wypadku nie odbiera automatycznie poszkodowanemu prawa do odszkodowania. Ubezpieczyciel może jednak pomniejszyć wypłacone świadczenie, jeśli uzna, że nietrzeźwość ofiary przyczyniła się bezpośrednio do wypadku lub zwiększyła rozmiar szkód – tłumaczy Paweł Kuczyński z porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl

Przyczynienie się poszkodowanego do zdarzenia ubezpieczyciel powinien wyrazić
w procencie. O taki sam procent zostanie pomniejszone ostateczne odszkodowanie.

Na przykład jeśli szkoda zostanie wyceniona na 5000 zł, a ubezpieczyciel osądzi, że poszkodowany przyczynił się do wypadku w 20%, odszkodowanie wyniesie ostatecznie 4000 zł.

Pamiętajmy także, że to na ubezpieczycielu leży ciężar udowodnienia, że poszkodowany przyczynił się w danym stopniu do wypadku.

Pijany kierowca poszkodowanym

Takie same zasady obowiązują niezależnie od tego, czy poszkodowanym w wypadku jest pasażer, pieszy czy inny kierowca. Może to zaskoczyć niektóre osoby. Przecież prowadzenie w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem. Czy osobie jadącej po alkoholu powinny zatem przysługiwać jakiekolwiek pieniądze?

Oczywiście jazda po pijanemu musi być surowo karana – podkreśla Katarzyna Butkiewicz z Ubea.pl. – Nie zmienia to jednak faktu, że kiedy inny kierowca wymusi pierwszeństwo, osoba prowadząca w stanie nietrzeźwym ponosi jedynie małą winę za ten wypadek.

Nietrzeźwy poszkodowany kierowca otrzyma zatem przynajmniej część odszkodowania. Jednocześnie jednak dostanie oczywiście karę określoną w przepisach Kodeksu Karnego za prowadzenie auta po pijanemu.

Źródło: Ubea.pl