Czy przy wyborze funduszu kierować się rankingiem TFI

Do rankingu zostały wzięte towarzystwa oraz dwa fundusze parasolowe tworzone w systemie white label (Lukas i Fortis), które mają w swojej ofercie co najmniej 3 fundusze z grup: akcji polskich uniwersalnych (bez funduszy akcji małych i średnich spółek), hybrydowych (czyli co najmniej jeden stabilnego wzrostu bądź mieszany) oraz co najmniej jeden produkt bezpieczny, należący do grupy funduszy polskich papierów dłużnych bądź pieniężnych. Jeśli w danej grupie funduszy, TFI oferuje więcej produktów, przedstawiliśmy średnią ich ocen. Brak reprezentanta w jednej z wymienionych grup wyeliminowało z zestawienia 2 przypadki (jedno TFI i jeden parasol) mimo, że w ich ofercie znajdują się produkty działające dłużej niż rok, jednak z powodu niespełnienia powyższego warunku, nie zostały wzięte pod uwagę w naszym rankingu. Ponadto pokazaliśmy również średnie oceny funduszy z pozostałych rankingowanych przez nas grup oraz wynik analogicznego zestawienia dla horyzontu 36 miesięcy.

Liderem naszego zestawienia zostało BZ WBK AIB TFI ze średnią ocen 4,4 pkt. Na 5 wziętych pod uwagę funduszy, dwa (Arka BZ WBK Obligacji FIO oraz Arka BZ WBK Ochrony Kapitału FIO) uzyskały najwyższe noty 5a, a trzy uzyskały ocenę 4a: 2 akcyjne (Arka BZ WBK Akcji FIO, Arka BZ WBK Stabilnego Wzrostu FIO, Arka BZ WBK Zrównoważony FIO. W naszych comiesięcznych rankingach przyznajemy noty jeszcze 2 innym funduszom tego TFI, Arka BZ WBK Obligacji Europejskich FIO (5a) oraz Arka BZ WBK Akcji Środkowej i Wschodniej Europy FIO (3a). Towarzystwo to jest jednocześnie wiceliderem zestawieniu 3-letnim, w którym otrzymało aż 4,8 pkt, gdzie na 5 ocenionych funduszy, aż 4 otrzymały od nas najwyższą możliwą ocenę 5a. BZ WBK AIB TFI to jedno z 6 towarzystw, w którym nie znajdziemy funduszu parasolowego.

Na drugim miejscu w rankingu rocznym znalazły się ex aequo Allianz Polska TFI oraz Noble Funds TFI. W przypadku pierwszego TFI, na 5 funduszy wziętych pod uwagę, aż 3 uzyskały notę najwyższą 5a (Allianz FIO subfundusz Allianz Akcji,Allianz FIO subfundusz Allianz Aktywnej Alokacji, Allianz FIO subfundusz Allianz Obligacji), jeden (Allianz FIO subfundusz Allianz Pieniężny) uzyskał ocenę 4a oraz jeden z grupy RPP otrzymał notę najniższą. W sumie średnia ocen tych funduszy wynosi 4,0 pkt. Dodatkowym plusem tego TFI jest fakt, iż wszystkie te subfundusze są spięte pod parasolem. Dzięki temu można swobodnie przenosić środki między nimi bez obowiązku płacenia podatków od zysków kapitałowych. Allianz Polska TFI nieco słabiej wypadło w zestawieniu 3-letnim, uzyskując średnią ocen na poziomie 2,7 pkt.

Zajmujące również drugą pozycję Noble Funds TFI oferuje w ramach swojego parasola tylko 3 fundusze: uzyskujący najwyższą notę Noble Funds FIO Subfundusz Noble Fund Akcji, wypadający nieco gorzej (ocena 4a) Noble Funds FIO Subfundusz Noble Fund Mieszany oraz uzyskujący przeciętną notę na poziomie 3a Noble Funds FIO Subfundusz Noble Fund Skarbowy. Z uwagi na zbyt krótki czas działania, produkty Noble Funds TFI nie są klasyfikowane w naszych 36-miesięcznych rankingach.

Trzecią pozycję w naszym zestawieniu zajmuje z wynikiem 3,8 pkt. Skarbiec TFI. W przypadku tego towarzystwa najwyższą oceną mogą się pochwalić dwa fundusze hybrydowe: SKARBIEC FIO Subfundusz Zrównoważony SKARBIEC‑WAGA oraz SKARBIEC FIO Subfundusz SKARBIEC‑III FILAR. Nieco słabiej wypadają SKARBIEC FIO Subfundusz Akcji SKARBIEC‑AKCJA oraz SKARBIEC FIO Subfundusz Pieniężny SKARBIEC‑KASA uzyskujące notę na poziomie 4a. Kolejne dwa fundusze z "bezpiecznych" grup (SKARBIEC FIO Subfundusz Instrumentów Dłużnych SKARBIEC‑OBLIGACJA oraz SKARBIEC FIO Subfundusz SKARBIEC‑GOTÓWKOWY) uzyskały w majowym rankingu oceny na poziomie 2a. Skarbiec TFI może się również poszczycić szóstą oceną w rankingu opartym na 3-letnim horyzoncie potwierdzając, że uzyskany wynik nie jest dziełem przypadku.

Z rankingu wypływa jeden wniosek – na polskim rynku jest tylko jedno TFI, którego wszystkie produkty utrzymują wysoki i równy poziom. To oczywiście BZ WBK AIB TFI. W pozostałych przypadkach sytuacja jest bardziej zróżnicowana – spora część towarzystw ma po jednym, bądź kilka funduszy, które błyszczą w swoich grupach, podczas gdy pozostałe produkty w ofercie niczym szczególnym się nie wyróżniają. Oczywiście są też takie firmy, które nie mają żadnych asów, tylko oferują produkty przeciętne, czy ogólnie kiepskie. Wracając do tytułowego pytania wydaje się, że ranking TFI czy parasola może być pewnym punktem wyjścia, jednak decydując się już na poszczególne produkty zdecydowanie bardziej przydatne są rankingi samych funduszy.

Ostatnie spostrzeżenie dotyczy popularności sklasyfikowanych funduszy. Okazuje się, że klienci często kierują się reklamami, czy przynależnością danego TFI do dużej grupy finansowej, a nie wypracowywanymi wynikami. Świadczyć o tym mogą aktywa zgromadzone na koniec maja w funduszach wziętych pod uwagę w rankingu i zarządzanych przez jedna z największych towarzystw na rynku (Pioneer Pekao TFI oraz ING TFI), w których łącznie znajdują się ponad 23 mld PLN.