Czy w imperium Jana Kulczyka brakuje tylko BZ WBK?

SABMiller to drugi na świecie producent piwa. Kupuje on od Kulczyka prawie 30 procent akcji największej polskiej grupy browarów – Kompani Piwowarskiej – płacąc swoimi akcjami wartymi ponad miliard dolarów.

„Zamiana akcji w przypadku Kompani Piwowarskiej na udziału w SABMiller kończy 15-letni związek Jana Kulczyka z polską firmą. Kulczyk Holding w 1993 r. kupił od Skarbu Państwa 51 proc. akcji Browarów Lech. Dwa lata później kontrolny pakiet w spółce kupił właśnie SABMiller, który w 1996 r. kupił też Browary Tyskie Górny Śląsk w Tychach. Z połączenia firm w 1999 r. powstała Kompania Piwowarska, do której później dołączyły jeszcze białostocki Browar Dojlidy oraz kielecki Belgia. Dzisiaj produkuje rocznie 15,1 mln hektolitrów piwa, a udziały spółki w polskim rynku wynoszą 43 proc.” – informuje „Rzeczpospolita”.

Biznesmen inwestuje także w inne branże: niedawno nabył 58 proc. akcji w spółce Pekaes. To jedna z największych firm spedycyjnych w Polsce, która posiada wiele atrakcyjnych nieruchomości.

Wielki biznes w przypadku Kulczyka zaczął się w latach 90., kiedy uczestniczył on w prywatyzacji spółek Skarbu Państwa. W 2004 roku pozbył się udziałów w TUiR Warta, 7,5 procent akcji Orlenu, 10-ciu procent TP SA oraz 50 proc. akcji PTE Dom, które kupiła Warta. Ma też udziały lub jest właścicielem takich spółek, jak Autostrada Wielkopolska, Kulczyk Pon Investment (sprowadza do Polski samochody), czy Kulczyk Tradex (który owe auta sprzedaje), a także Polenergia i POCh (spółka chemiczna). Biznesmen posiada także nieruchomości w stolicy i w innych miastach, także europejskich.

„Z kolei w spółce powołanej do budowy i zarządzania autostradą A2 z Konina do Świecka Kulczyk Holding ma pakiet 23,84 proc. akcji. Autostrada Wielkopolska SA wybudowała i zarządza 150-km odcinkiem trasy z Konina do Nowego Tomyśla. Otrzymała również koncesję na budowę kolejnego ok. 102-km fragmentu autostrady do zachodniej granicy Polski. Do czerwca ma uzyskać finansowanie projektu, tak by prace budowlane mogły się rozpocząć w II kw. tego roku. Ich wartość szacowana jest na 1,6 mld euro, 75 proc. tej kwoty obiecał pożyczyć Europejski Bank Inwestycyjny.” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

„Rzeczpospolita” spekuluje, że miliarder może sięgnąć po Bank Zachodni WBK. Ostatnie pogłoski o możliwości sprzedaży BZ WBK przez irlandzki Allied Irish Banks jak dotąd nie potwierdziły się, ale w przypadku, gdyby taką decyzję jednak podjęto, gdyby AIB było zmuszone do sprzedaży, Kulczykowi byłoby dość łatwo znaleźć gotówkę na taką operację. Chodzi o rzadką w naszym kraju operację finansową typu wykupu menedżerskiego z udziałem inwestorów prywatnych. BZ WBK to czwarta według funduszy własnych instytucja finansowa w Polsce, której 70 proc. akcji będących w posiadaniu Irlandczyków jest warte blisko 5 mld zł.

Źródło: Cezary Adamczyk, Piotr Mazurkiewicz, ais, „Rośnie imperium Kulczyka”, „Rzeczpospolita” 15.05.2009r.

kw