Fundacja WARTY i Kredyt Banku „Razem możemy więcej” przekaże zestawy literatury dziecięcej pacjentom oddziałów onkologii i hematologii.
„Czytelnia Uśmiechu” to nowy, ogólnopolski program skierowany do dzieci i młodzieży zmagających się z trudnym leczeniem i długotrwałą hospitalizacją. Celem programu jest przekazanie wszystkim oddziałom onkologiczno-hematologicznym zestawów książek i audiooków, które będą źródłem wartościowej rozrywki dla przebywających tam dzieci.
– Na wszystkich 18 oddziałach onkologii i hematologii dziecięcej w Polsce w jednym czasie przebywa 700 dzieci. Ich leczenie chemioterapią, radioterapią, często przeszczepami szpiku jest trudne i bolesne. Wierzymy, że książki z „Czytelni Uśmiechu” pomogą pacjentom zapomnieć o szpitalnej rzeczywistości, nabrać sił i odzyskać pewność siebie – wyjaśnia Emilia Gromadowska, prezes Fundacji WARTY i Kredyt Banku „Razem możemy więcej”.
Fundacja, z pomocą specjalistów z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego, opracowała rzetelny kanon książek złożony z 160 pozycji, podzielonych na 8 kategorii wiekowych. O tym, jak ważny dla młodego człowieka jest kontakt z literaturą przekonuje dr Grażyna Walczewska- Klimczak, animator czytelnictwa dziecięcego:
-Książka ma znaczenia dla tworzenia więzi rodzinnych i społecznych. Dlatego ważne, żeby towarzyszyła dzieciom w ich życiu codziennym wszędzie tam, gdzie dziecko spędza czas – w domu, przedszkolu, szkole, świetlicy, również, jeśli pojawi się taka konieczność, w szpitalu. W projekt zaangażowało się wielu pracowników WARTY i Kredyt Banku, pomagając w tworzeniu kanonu książek „Czytelni Uśmiechu”, co pokazuje, że literatura dziecięca jest trwałym elementem naszego doświadczenia kulturowego.
Chęć przystąpienia do programu zadeklarowały wszystkie ośrodki hematologii i onkologii dziecięcej w Polsce. Dzięki wolontariuszom z lokalnych oddziałów WARTY i Kredyt Banku „Czytelnie Uśmiechu” powstaną w Białymstoku, Olsztynie, Gdańsku, Szczecinie, Poznaniu, Bydgoszczy, Warszawie, Lublinie, Łodzi, Kielcach, Zielonej Górze, Chorzowie, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu i Zabrzu.
Dyrektorzy placówek medycznych wyrażają swoje zainteresowanie programem, oto fragmenty listów skierowanych do Fundacji:
Ewa Książek –Bator – dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku:
– Uważamy, że książki są zawsze cenionym darem, zwłaszcza, że tak skutecznie pomagają naszym młodym pacjentom zapomnieć o troskach związanych z przewlekłą i ciężką chorobą oraz zapewniają rozwój intelektualny i wspomagają szkolny proces dydaktyczny.
Dr hab. med. Maciej Kowalczyk – dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie:
– Serdecznie dziękuję za propozycję uczestnictwa pacjentów naszej Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej w ogólnopolskim programie „Czytelnia Uśmiechu”. Z wielką radością deklarujemy przystąpienie do programu – jesteśmy zdania, że będzie miał zbawienny wpływ na leczone u nas dzieci, pozwalając im na oderwanie się od trudnej rzeczywistości choroby i życia szpitalnego.
Patron Honorowy nad „Czytelnią Uśmiechu” sprawuje Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego. Patronami medialnymi są TVP INFO, dwutygodnik „Przyjaciółka”, IPLEX.PL
Źródło: Kredyt Bank