Dalszy ciąg negocjacji z UniCredito

Będzie to trzecie spotkanie MSP z UniCredito w sprawie fuzji banków. Rząd nie chce dopuścić do połączenia Pekao i BPH, powołując się m.in. na umowę prywatyzacyjną Pekao SA i zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej przez UniCredito. Piątkowe spotkanie trwało ponad 4 godziny i według rzecznika MSP było „bardzo intensywne”.

Tymczasem polski rząd przygotował już odpowiedź na list Komisji Europejskiej w sprawie podstaw blokowania przez rząd fuzji. 8 marca unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes wysłała do Polski list, w którym pyta, na jakiej podstawie polski rząd blokuje fuzję banków, skoro KE wyraziła na nią zgodę w ubiegłym roku. KE wszczęła postępowanie przeciwko Polsce w związku z blokowaniem fuzji.

W piątek premier Kazimierz Marcinkiewicz poinformował, że w ciągu dwu tygodni zostanie przedstawiona propozycja kompromisu między polskim rządem a włoskim bankiem UniCredito. Kompromis ten ma zostać przedstawiony wspólnie przez polskiego premiera i szefa UniCredito Alessandro Profumo. Tydzień wcześniej, 17 marca premier spotkał się z Profumo.

W ubiegły poniedziałek przewodniczący KE Jose Manuel Barroso powiedział, że zaskarżenie przez Polskę decyzji Komisji, dopuszczającej fuzję UniCredito i HVB, oraz tocząca się w Polsce dyskusja o roli nadzoru bankowego, nie są najlepszym sposobem okazania przez Polskę przywiązania do ideałów europejskich.

6 lutego br. Polska zaskarżyła do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości decyzję KE w sprawie zgody na fuzje UniCredito i HVB.