Światowej sławy architekt podpisał podczas Festiwalu Łódź Design list intencyjny o współpracy z miastem Łódź.
„Ambicją naszą jest stworzyć przestrzeń publiczną o nowej jakości nie tylko pod względem technicznym, ale także przestrzeń o najwyższym poziomie użytkowym, estetycznym i architektonicznym” – to fragment listu intencyjnego, który na konferencji prasowej podczas Łódź Design Festiwal podpisali Daniel Libeskind i Włodzimierz Tomaszewski – Wiceprezydent Łodzi.
W trosce o jak najlepsze efekty prac projektowych sygnatariusze listu zadeklarowali, iż będą dążyć do podejmowania działań mających na celu podniesienie jakości powstającej architektury Łodzi z poszanowaniem historycznego i kulturowego kontekstu. Nowe Centrum Łodzi to największe przedsięwzięcie tego typu w Europie. To śmiały projekt przebudowy 90 ha w centrum miasta, zakładający budowę nowego multimodalnego węzła komunikacyjnego, z kolejami wysokich prędkości, ze specjalną strefą biznesu, kultury i sztuki oraz z rewitalizacją pofabrycznego zespołu pierwszej łódzkiej elektrowni EC1.
Daniel Libeskind był gościem Łódź Design Festiwal oraz firmy Rheinzink realizującej kampanię “Podążaj za swoją ideą”. List intencyjny podpisano w dniu 22 października 2009 roku w dawnej fabryce Karola Scheiblera, w siedzibie Łódź Art Center.
Jako łodzianin z urodzenia Libeskind podkreślił, że Łódź jest pięknym miastem i ma to szczęście, iż występuje tu niesamowite bogactwo form architektonicznych stworzonych przez różne kultury i przedstawicieli różnych środowisk, a ta różnorodność dotyczy zarówno budynków mieszkalnych, kamienic, jak i unikalnych budynków fabrycznych.
– Wierzę w Łódź, wierzę, że ma szansę wykorzystać swój potencjał architektoniczny – mówił Libeskind. Choć dotychczas nie zaprojektował niczego dla swojego rodzinnego miasta, dziś podkreślił, że Łódź przewija się w jego twórczości od dawna. – Kiedy rodzisz się w danym mieście, ono staje się częścią ciebie. Łódź jest obecna w moich projektach – powiedział.
Jednym z głównych punktów festiwalowego programu był wykład Daniela Libeskinda pt. „Counterpoint” dla studentów i projektantów, prezentujący znane na całym świecie realizacje tego czołowego dekonstruktywisty, ich założenia, idee, proces urzeczywistnienia planów, pojawiające się trudności i sposoby ich rozwiązywania… – Każdy budynek jest częścią miasta – mówił twórca i odnosząc się do własnego nastawienia do swoich projektów podkreślał: „Każdy projekt jest ważny, każdy jest jak dziecko, każdy ma inny charakter, ale każdy wart jest uwagi, nawet ten najmniejszy.”
Źródło: Łódź Art Center