Mimo zawirowań, jakie miały miejsce w gospodarce w ciągu ostatnich trzech lat, w naszym kraju systematycznie zwiększa się liczba osób lepiej sytuowanych. Taka sytuacja wpływa na rozwój branży towarów z wyższej półki. Podobną tendencję widać także na rynku nieruchomości.
Od kilku lat rozwija się w Polsce handel nie tylko luksusowymi lokalami o wyższym standardzie – apartamentami czy loftami, ale także powoli zwiększa się obrót dworkami i pałacami z minionych epok. Takie nietypowe nieruchomości mogą być korzystną lokatą zapewniającą bezpieczeństwo kapitału, zwłaszcza w obecnych, niepewnych czasach. Ponadto część osób inwestuje w tego rodzaju obiekty chcąc je wykorzystać, jako miejsce do prowadzenia biznesu. Jest to szansa dla wielu niszczejących obecnie budynków na nowe życie – w formie eleganckiej restauracji czy też luksusowego hotelu. Trzeba jednak zaznaczyć, że taka lokata nadwyżek finansowych powinna być gruntownie przemyślana. Aby zaprocentowała ona przyszłymi zyskami, nieruchomość oprócz specyficznego, ekskluzywnego klimatu powinna charakteryzować się również odpowiednią lokalizacją – najlepiej w jednej z głównych dzielnic miasta, ale jednocześnie trochę na uboczu lub przy ruchliwej trasie.
Należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach trzeba liczyć się z wymogiem generalnego remontu takiej nieruchomości. Koszt zakupu oznacza, więc często dopiero początek, a nie koniec wydatków. Poza tym niewątpliwie mankamentem jest także fakt, że potencjalny inwestor planując odnowę nieruchomości bardzo często jest ograniczony przez konserwatora zabytków.
Źródło: Emmerson S.A.