Tematyka lutowej aukcji koncentruje się na malarstwie dawnym, które cieszy się rosnącym zainteresowaniem kolekcjonerów dzieł sztuki. Na licytację wystawionych zostanie ponad 100 obiektów, w tym kilkanaście dzieł dawnych malarzy. Z kolei miłośnicy sztuki XX wieku będą mieli szansę wylicytowania autoportretu Tadeusza Makowskiego, akwareli Leona Wyczółkowskiego czy figury mitycznego boga wojny autorstwa Bolesława Biegasa.
Obiekty zgromadzone na najbliższej aukcji DESY Unicum reprezentują dzieła sztuki począwszy od XVI-wiecznego malarstwa europejskiego po polską sztukę XX wieku. Jednak na szczególną uwagę zasługują obrazy dawnych malarzy, żyjących w XVI, XVII i XVIII wieku.
Obecnie na polskim rynku aukcyjnym coraz bardziej doceniane i poszukiwane są dzieła starych mistrzów. Idąc z duchem czasu na najbliższej aukcji DESY Unicum zaprezentujemy kilka wysokiej klasy dzieł twórców tego okresu. Wydaje się, że kolekcjonerzy coraz bardziej doceniają stare dobre malarstwo, kiedy to znajomość warsztatu malarskiego była na najwyższym poziomie” – mówi Jan Koszutski, dyrektor domu aukcyjnego DESY Unicum.
Przykładem wybitnego malarstwa dawnego jest obraz włoskiego malarza przedstawiający scenę batalistyczną (cena wywoławcza: 71 000 zł). Choć namalowany w I połowie XVIII w., utrzymany jest w konwencji późnobarokowej, a pojawiające się w tle romantyczne ruiny nadają mu nieco sentymentalny charakter.
Na szczególną uwagę kolekcjonerów zasługuje również malowany na desce lipowej obraz „Święta rodzina” z I połowy XVI w (cena wywoławcza 120 000 zł.). Charakteryzują go typowe dla maniery holenderskiej tego okresu blik i faktura materiału. Autor to zapewne ktoś z kręgu wybitnego malarza Joosa van Cleve.
Obok malarstwa dawnego, na najbliższej aukcji DESY Unicum będą też licznie reprezentowane malarstwo i rzeźba I połowy XX wieku. Wśród dzieł zasługujących na szczególną uwagę znajduje się rzadka akwarela Tadeusza Makowskiego z dedykacją „8 września | 1921 Najserdeczniejsze życzenia drogiej | Pannie Marysi od Makowskiego | i Maliny’` (cena wywoławcza: tylko 30 000 złotych). Jest to autoportret Makowskiego, który namalował dla wnuczki Adama Mickiewicza – Marysi Mickiewiczówny – z okazji jej imienin. Na uwagę zasługuje też Leona Wyczółkowskiego „Widok z Kazimierza”, akwarela z 1919 roku (cena wywoławcza: 32 000 złotych). Miłośnikom sztuki Młodej Polski warto zwrócić uwagę na olejny szkic Jacka Malczewskiego przedstawiający chłopca grającego na fortepianie oraz obraz Władysława Jarockiego „Siedząca hucułka z dzbanem”.
Z rzeźb zgromadzonych na lutową aukcję DESY Unicum warto wymienić „Marsa” autorstwa Bolesława Biegasa z ok. 1911 roku (cena wywoławcza: 24 000 zł). Ta 42-centymetrowa postać boga wojny z sygnaturą wyrytą na podstawie należy do serii kompozycji alegorycznych mieszczących się w nurcie stylizacji secesyjnej. Jest to odlew nr 1 z serii 8 kopii, co świadczy o jej najwyższej jakości i precyzji.
Aukcja odbędzie się w dniu 10 lutego 2005 roku o godz. 19.00 w domu aukcyjnym DESY Unicum, przy ul. Marszałkowskiej 34-50 w Warszawie, gdzie od 31 stycznia br. można oglądać wystawione na licytację dzieła sztuki.