Debiut banków spółdzielczych na GPW

28 lipca br po raz pierwszy w historii rynku kapitałowego 4 banki spółdzielcze oraz Bank BPS zadebiutowały na giełdowym rynku Catalyst z emisją obligacji o wartości 119 mln zł.

Minęło 11 miesięcy i 30 dni od podpisania ustawy przez Prezydenta, która umożliwiła bankom spółdzielczym emisję papierów wartościowych. Dokładnie rok bez jednego dnia, a banki spółdzielcze już debiutują na giełdzie. Pokazują, że chcą sięgać jeszcze wyżej, by lokalnie wprowadzać globalne standardy. Cieszę się, że KZBS mógł przyczynić się do uruchomienia tej machiny. –  powiedział podczas dzisiejszego spotkania na GPW Prezes KZBS Jerzy Różyński.

Decyzja o emisji obligacji przez pięć banków Grupy BPS i wprowadzeniu ich na rynek Catalyst rozpoczyna nowy etap w bankowości spółdzielczej. Jako pierwsze na ten krok zdecydowały się banki będące liderami wśród instytucji finansowych w swoich regionach. Ludwik Sobolewski Prezes Giełdy Papierów Wartościowych, który powitał emitentów obligacji w osobach: Mirosława Potulskiego Prezesa Zarządu Banku BPS, Witolda Morawskiego Prezesa Zarządu Banku Spółdzielczego w Białej Rawskiej, Józefa Kapłanka Prezesa Zarządu Orzesko-Knurowskiego Banku Spółdzielczego, Lesława Wojtasa Prezesa Zarządu Podkarpackiego Banku Spółdzielczego oraz Jolantę Zawadzką Wiceprezes Spółdzielczego banku Rozwoju w Szepietowie.

Prezesi banków spółdzielczych, które wyemitują obligacje zgodnie podkreślali, iż decyzja ta stanowi wielki krok w rozwoju nie tylko reprezentowanych banków, ale również całego sektora bankowości spółdzielczej. Środki pozyskane z emisji bani planują wykorzystać na rozwój i zwiększenie konkurencyjności na swoich rynkach.

Jesteśmy dumni, że to właśnie obligacje naszego banku wraz z czterema innymi bankami spółdzielczymi przecierają szlak polskiej spółdzielczości na rynku kapitałowym. Mamy nadzieję, iż za naszym śladem podążą kolejne banki spółdzielcze dla których pozyskanie finansowania z rynku kapitałowego okaże się również korzystne. – powiedział Mirosław Potulski Prezes Banku BPS

Wiceminister Skarbu Joanna Schmid podkreśliła, iż emisja obligacji przez banki spółdzielcze to również ogromny sukces giełdy. – Dzięki odwadze i determinacji prezesów banków spółdzielczych rozwija się nie tylko sektor bankowości spółdzielczej, ale również rynek papierów dłużnych. – podsumowała Wiceminister.

Podczas spotkania nie zabrakło szczególnych gości, którzy w znacznej mierze przyczynili się do sukcesu banków spółdzielczych. Podziękowania za wsparcie i współpracę przy realizacji projektu Prezes KZBS Jerzy Różyński skierował m.in. do Wicepremiera Waldemara Pawlaka, Wiceminister Skarbu Joanny Schmid, posła Sławomira Neumanna oraz Wiceprezes NBP Małgorzaty Zaleskiej.

Jesteśmy tradycyjnie nowocześni – powiedział Wicepremier Pawlak, po czym rozwinął wypowiedź słowami: Banki spółdzielcze, najstarsze instytucje finansowe dziś spotykają się z najnowszą platformą finansową. Projekt, o którym dyskutowaliśmy w ubiegłym roku wspólnie z Krajowym Związkiem Banków Spółdzielczych i Narodowym Bankiem Polskim podczas konferencji w Krynicy dziś się zmaterializował.

Rolę agenta emisji dla wszystkich 5 banków pełni Dom Maklerski Banku BPS. Instytucję reprezentował Prezes Zarządu Jan Kuźma. W swoich wypowiedziach podczas spotkania podkreślał, iż sektor spółdzielczy to ogromny rynek, z ogromnymi możliwościami. Obligacje zostały objęte w całości, co potwierdza dobrą kondycję bankowości spółdzielczej i stanowi potwierdzenie na to, iż jest ona postrzegana przez inwestorów jako segment bezpieczny i pewny. – powiedział Prezes Domu Maklerskiego Banku BPS,

Jak to się zaczęło?

27 lipca 2009 roku pod patronatem Ministerstwa Finansów KZBS zorganizował konferencję prasową, poświęconą nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych i zrzeszających, która to umożliwiła bankom spółdzielczym emisję obligacji. Prezes KZBS Jerzy Różyński przedstawił szereg nowych możliwości, jakie stworzy przed bankami spółdzielczymi nowelizacja tej ustawy. Udowodnił, że rozwiązanie to przyczyni się do  wzmocnienia kapitałowego banków spółdzielczych i umożliwi podjęcie na większą skalę  działań na rzecz rozwoju  środowisk lokalnych. Znaczącego wsparcia inicjatywie KZBS udzielił poseł Sławomir Neumann, dzięki któremu prace nad ustawą w celu umożliwienia bankom spółdzielczym emisji obligacji postępowały z rekordową szybkością. Tematyce obligacji poświęcone zostały także kolejne konferencje, w których uczestniczyli m.in. Wicepremier Waldemar Pawlak oraz śp. Prezes NBP Sławomir Skrzypek, którzy poprali projekt i podjęli działania mające na celu jego wsparcie. 29 lipca 2009 roku śp. Prezydent RP podpisał Ustawę z dn. 1 lipca 2009 roku o zmianie Ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych i ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających. Możliwość emisji obligacji przez banki spółdzielcze, o którą wspólnie zabiegaliśmy, stała się rzeczywistością. Banki spółdzielcze pokazują, że chcą sięgać jeszcze wyżej, by lokalnie wprowadzać globalne standardy.

Źródło: Krajowy Związek Banków Spółdzielczych