Deweloperzy budują samowystarczalne osiedla

Nowopowstające osiedla to nie tylko bloki i małe osiedlowe sklepy. To także przychodnie, przedszkola, szkoły, centra sportu i rekreacji, ośrodki kultury oraz punkty handlowo-usługowe. To miasta w mieście – samowystarczalne enklawy z wewnętrzną siecią połączeń komunikacyjnych oraz rozległymi terenami zielonymi.

Inwestorzy coraz częściej decydują się na budowę wielkoobszarowych samowystarczalnych dzielnic mieszkalnych, rozległych kompleksów typu „miasto w mieście”. Na terenie od 15 do nawet 50 ha budują od tysiąca do nawet 10 tys. nowych mieszkań. Obok obszarów zabudowy miejskiej o funkcjach mieszkalnych mają powstać enklawy handlowe, usługowe, biurowe czy hotelowe. Nowe dzielnice, zazwyczaj położone w niedalekiej odległości od centrów miast, są z nimi dobrze skomunikowane.

Przykładowe osiedla typu „miasto w mieście”

Inwestycja Powierzchnia Liczba mieszkań
Promenady Wrocławskie ok. 15 ha Obecnie: 248 (w etapie I inwestycji; zakończenie etapu I planowane na III kw. 2013 r.)
215 miejsc w podziemnym parkingu
Docelowo: 2 tys. mieszkań oraz 80 tys. mkw. biur
Osiedle Bażantowo,
Katowice
ok. 20 ha Obecnie: 1,5 tys.
Miasteczko Ursus,
Warszawa
ok. 50 ha 10 tys. mieszkań, biura
Osiedle Książenice – małe
miasteczko domów jednorodzinnych,
k. Grodziska Maz.
ok. 140 ha 1 tys. jednostek mieszkalnych w zabudowie jednorodzinnej wolnostojącej i bliźniaczej

Opracowanie własne Bankier.pl na podstawie stron www osiedli. 22.06.2012 r.

Mieszkańcy samowystarczalnych osiedli mają lub będą mieli dostęp do tego wszystkiego, co zazwyczaj jest pod ręką w mieście, w szczególności:

Multifunkcjonalność osiedli to odpowiedź na wyzwania nowoczesnego miejskiego stylu życia, w którym liczą się: wygoda, aktywność i różnorodność. Ich celem jest usytuowanie w jednym miejscu mieszkania, biura oraz przestrzeni przeznaczonej na rozrywkę, odpoczynek i rekreację. A wszystko to w imię komfortowego życia.

zb/bankier.pl

Źródło: Bankier.pl