Popyt na mieszkania z rynku pierwotnego nie maleje. Deweloperzy wciąż odważnie inwestują w nowe przedsięwzięcia. Czy dołączenie do programu mieszkań z rynku wtórnego ostudzi ich zapał? Zapytaliśmy poznańskie biura sprzedaży o zmiany, które już niebawem wejdą w życie.
W czerwcu Sejm kolejny raz znowelizował ustawę o przyznawaniu dopłat z rządowego programu wspomagającego zakup mieszkania przez osoby młode. Ze względu na niewielkie zainteresowanie w 2014 roku stopniowo zostają wprowadzane poprawki, które mają otworzyć projekt na szerszy audyt.
Zmiany w programie
Ostatnie zmiany są znaczące dla rodzin, które posiadają dwoje i więcej dzieci – dopłata dla takich rodzin wzrośnie. Dla tych, którzy wychowują troje i więcej dzieci znaczące będzie, że została zniesiona granica wieku (która do niedawna wynosiła 35 lat) i co istotne – warunek posiadania pierwszego mieszkania – Dla naszych klientów zmiany będą korzystne, nawet ci, którzy mają już własne mieszkanie, będą mogli przenieść się na nasze zaciszne osiedla– mówi Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building.
Zwiększy się również kwota dofinansowania dla rodzin wielodzietnych – Duże rodziny mogą liczyć na dofinansowanie o wartości nawet 30% mieszkania, to znacznie ułatwi wymianę mieszkania na większe – mówi Marek Smogór, Prezes Atrium Grunwald. W związku ze zmianami zaproponowanymi przez rząd kwoty wsparcia będą o wiele wyższe – Tak naprawdę rodzina może zaoszczędzić nawet 100 000 złotych – mówi Marlena Zapalska, Prezes spółki Proxin Ogrody. Jeśli rodzina ma dwoje i więcej dzieci warto więc poczekać kilka tygodni z zaciągnięciem kredytu, nowelizacja ustawy zwiększy dopłatę praktycznie o połowę. Dla osób wychowujących dzieci zwiększona zostanie również minimalna powierzchnia mieszkania, od której liczona jest ulga z 50 do 65 mkw. Tu warto jednak pamiętać, że wysokość dopłaty zależy od wskaźnika ceny, który jest ustalony na dany rejon.
MdM a rynek wtórny
Znaczącą zmianą będzie dołączenie do programu mieszkań z rynku wtórnego. Większość zapytanych deweloperów jest tego samego zdania, dzięki wprowadzonym poprawkom wzrośnie popularność programu, co przyciągnie nowych klientów. Włączenie rynku wtórnego do MdM-u w dużych miastach, gdzie rynek deweloperski jest mocno rozwinięty nie wpłynie znacznie na sprzedaż – Klient kupujący u dewelopera otrzymuje gwarancję na mieszkanie, poza tym może urządzić je jak tylko zechce, nowe mieszkanie jest również łatwiej wynająć, a wielu kupujących to właśnie inwestorzy – mówi Roma Peczyńska, dyrektor e-markeingu RED – Real Estate Development. Podobnie o zmianach wypowiada się Paweł Wunderse, Kierownik Sprzedaży Mieszkań z nowopowstającej inwestycji Nowe Piotrowo – Różnica pomiędzy limitami cenowymi będzie na tyle wysoka, że dostępność mieszkań z rynku wtórnego będzie okrojona. Do tego dochodzi jeszcze jeden argument – Rynek pierwotny i wtórny to dwa zupełnie różne rodzaje nieruchomości, co oznacza, że target jest różny – mówi Agata Nowaczyk z poznańskiego biura sprzedaży Ekonbud-Fadom.
Zmiany a ceny mieszkań i wkład własny
Do tej pory, przez sześć kwartałów funkcjonowania MdM-u, ceny mieszkań były dostosowane do wymogów tego programu. Póki co, utrzymują się one na podobnym poziomie. O tym czy zmienią się one wraz z kolejnymi nowelizacjami dowiemy się za jakiś czas. Wszystkim zachowawczym radzimy jednak nie zwlekać z kupnem i zdecydować się już teraz, kiedy ceny są jeszcze takie same. Warto również pamiętać, że sięgając po kredyt z dopłatą nie będziemy mogli przez pięć lat sprzedać, wynająć, a nawet użyczyć mieszkania.