„Diagnoza Internetu 2009”: książka o potencjale cyfrowym polskich internautów

„Diagnoza Internetu” to największe badanie online populacji polskich internautów. Gazeta.pl (Zespół Badań i Analiz) oraz Instytut Społecznej Psychologii Internetu i Komunikacji SWPS zrealizowały złożony projekt badawczy, który pozwoli monitorować realizację strategii społeczeństwa informacyjnego w Polsce.

Książka „Diagnoza Internetu 2009” ukazuje się nakładem Wydawnictw Akademickich i Profesjonalnych. Wybór WAiP na partnera wydawniczego projektu podkreśla charakter wyników, które mają walor naukowy, ale przydatne będą także przedsięwzięciom biznesowym. Fragmenty książki są już dostępne w serwisie http://DiagnozaInternetu.org.

W efekcie badania stworzony został wskaźnik osobistego potencjału cyfrowego, który w zestawieniu z danymi o intensywności wykorzystania internetu uzupełnia obraz nakreślony przez inne duże projekty badawcze polskiej sieci. Wyróżnione zostały też trzy wzorce motywacyjne użytkowników polskiego internetu: Twórcy, Obserwatora i Konsumenta. Osoby reprezentujące każdy z nich różnią się właściwościami psychologicznymi, motywacyjnymi oraz stosunkiem potencjału cyfrowego do intensywności wykorzystania internetu. Wyodrębnienie i opis sześciu czynników opartych na celach korzystania z sieci (informacyjny, kreatywny, komputerowy, finansowy, społeczny i praktyczny) pozwoli na lepszą orientację w obrazie polskiej sieci.

Redaktorem naukowym książki „Diagnoza Internetu 2009” jest dr Krzysztof Krejtz, kierownik Laboratorium Badań Internetowych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Współautorem przedmowy do książki jest prof. dr hab. Andrzej Nowak. „Diagnoza Internetu 2009 jest jednym z pierwszych projektów koncentrujących się wyłącznie na osobach, które intensywnie korzystają z internetu w Polsce. Specyfiką tego badania jest również niezwykle silny nacisk na determinanty i konsekwencje społeczno-psychologiczne używania internetu. Dlatego głównym obszarem tematycznym opisu wyników są motywy korzystania z internetu, determinanty osobowościowe i emocjonalne, postawy, potrzeby i wartości leżące u podstaw różnych wzorców korzystania z tego medium. Ważną częścią jest także opis relacji społecznych realizowanych za pomocą internetu, rola wsparcia społecznego i zaangażowanie internautów w życie lokalnych społeczności (tych pozainternetowych). Specyfiką badania relacji w Diagnozie Internetu 2009 jest zastosowana metodologia. Badano próbkę relacji internetowych i pozainternetowych oraz ich konsekwencje dla dobrostanu psychicznego, jaki respondenci mieli w dniu badania. Z tego punku widzenia Diagnoza Internetu 2009 jest badaniem służącym uzupełnieniu i pogłębieniu posiadanej wiedzy, głównie z perspektywy psychologii społecznej, na temat społecznych i psychologicznych determinantów i konsekwencji korzystania z internetu” – napisali autorzy przedmowy.

Dotychczas jedynie cząstkowe wyniki „Diagnozy Internetu” prezentowane były na forum naukowym (m.in. w Instytucie Psychologii PAN, na konferencji „Tekst w sieci”) oraz na forum branżowym (Warsaw Usability Day). Całodniowe seminarium wokół „Diagnozy Internetu” odbędzie się 24 marca w warszawskiej siedzibie Agory z udziałem członków rządowego zespołu „Polska Cyfrowa” oraz ekspertów akademickich i przedsiębiorców z branży interaktywnej (m.in. Google Polska, Nasza-Klasa.pl). W kwietniu na General Online Research w Wiedniu, największej europejskiej konferencji naukowej poświęconej badaniom internetu, zaprezentowane zostaną dwa referaty z wyników projektu „Diagnoza Internetu”.

– Chcemy, żeby typ analiz zaprezentowany w badaniu stał się standardem myślenia o monitorowaniu procesu cyfryzacji w Polsce. Kompetencje cyfrowe są już na tyle istotnym społecznym aspektem tego procesu, że można mówić o cyfryzacji 2.0, która bierze pod uwagę nie tylko sprzęt, łącze i dostęp, ale także uwarunkowania motywacyjne, potencjał cyfrowy i intensywność wykorzystania internetu – mówi Piotr Toczyski, koordynator projektu „Diagnoza Internetu” i analityk w Gazeta.pl. – Rozszerzeniem projektu powinna być „Europejska Diagnoza Internetu”, która pozwoli monitorować powstawanie europejskiego społeczeństwa informacyjnego i szczegółowo porównywać obraz internetu w Polsce i zagranicą.

Patronami medialnymi „Diagnozy Internetu 2009” są Media&Marketing Polska, dziennik Metro, pismo I-Biz oraz Internet Standard. Patronem branżowym jest Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska.
Źródło: Agora S.A.