Dłużnicy alimentacyjni na cenzurowanym

Nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (a co za tym idzie zmiana w ustawie o udostępnianiu informacji gospodarczych) nakłada na gminy nowe obowiązki. Każdy wójt, burmistrz i prezydent miasta będzie musiał wpisywać do rejestrów prowadzonych przez biura informacji gospodarczej informacji o dłużnikach, którzy nie płacą alimentów.

– Wreszcie powstało rozwiązanie, które chroni grupę osób wymagającą szczególnej opieki, samotnych rodziców – mówi Anna Tłuściak, prezes zarządu Europejskiego Rejestru Informacji Finansowej BIG S.A. – Dzięki temu ustawowemu rozwiązaniu może poprawić się ich sytuacja finansowa. Nasze badania pokazują, że samo zagrożenie wpisania dłużnika do systemu ERIF sprawia, że około 60-70 procent z nich natychmiast spłaca zobowiązania.

O przydatności rozwiązania ustawowego zdecyduje praktyczne użycie przepisu. Ważne jednak, aby zapewnić gminom, jak najkorzystniejsze warunki wykonywania nowego obowiązku. – Dlatego ERIF BIG przygotował specjalną ofertę dla samorządów – wyjaśnia Anna Tłuściak. – Opłaty zostały zredukowane do absolutnego minimum, aby nie obciążać podatników kosztami. Cena taka jest z pewnością mniejsza, niż nakłady jakie muszą ponosić gminy na płacenie alimentów za dłużników. Ograniczamy też formalności i większość obowiązków przejmujemy na siebie, aby urzędy nie musiały zatrudniać dodatkowych osób.