Dłużnik może stracić dom

– Za taką wyjątkową okoliczność sąd będzie mógł uznać na przykład długotrwałą chorobę, nieszczęśliwy wypadek, niezawinioną utratę pracy, majątku podczas pożaru lub powodzi – tłumaczy radca prawny Helena Markowska z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.

Z wnioskiem o ogłoszenie upadłości i wszczęcie postępowania oddłużeniowego będzie mógł wystąpić tylko dłużnik. Po przyjęciu 5 grudnia 2008 r. przez Sejm poprawek Senatu uprawnień do wystąpienia z takim wnioskiem nie otrzymają wierzyciele.

Do ustawy o zmianie ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych zostały również wprowadzone dalsze rygory ograniczające postępowanie dłużnika w czasie gdy wykonuje on plan spłaty wierzycieli.

Natomiast w przypadku przekazania mieszkania lub domu jednorodzinnego do masy upadłości nowe przepisy przyznały dłużnikowi prawo do zaliczki na poczet przyszłego czynszu za wynajmowane mieszkanie.

Wierzyciel nie może wystąpić z wnioskiem o ogłoszenie upadłości dłużnika, który jest osobą fizyczną i nie prowadzi działalności gospodarczej.

Poprawkę do ustawy, że wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć tylko dłużnik, a takiego prawa nie ma wierzyciel, Senat uzasadnił tym, że ustawa miała stanowić pomoc skierowaną do dłużnika.

Gdzie zadłużony konsument powinien złożyć wniosek o upadłość ? Czy będzie można oddalić wniosek dłużnika o ogłoszenie upadłości ? Co będzie musiał zrobić dłużnik jeśli środków ze spieniężonego majątku nie wystarczy na pokrycie zadłużenia ?

Więcej: Gazeta Prawna 9.12.2008 (240) – str.2-3

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz