DnB NORD już oferuje deweloperom rachunki powiernicze

Bank DnB NORD wprowadza do oferty mieszkaniowy rachunek powierniczy. To odpowiedź na wchodzącą w życie 29 kwietnia tzw. ustawę deweloperską. Bank liczy, że dzięki nowej ofercie w najbliższych miesiącach pozyska co najmniej kilkudziesięciu nowych klientów – największych firm deweloperskich.

Ustawa deweloperska nakłada na deweloperów obowiązek posiadania w banku rachunku powierniczego, na który trafiają środki wpłacane przez nabywców mieszkań. Takie rozwiązanie zapewnia klientom bezpieczeństwo i lepszą ochronę niż ma to miejsce obecnie – deweloper ma dostęp do ich środków dopiero po ukończeniu inwestycji (w przypadku rachunku zamkniętego) lub określonego jej etapu (w przypadku rachunku otwartego).

Bank DnB NORD oferuje zarówno otwarty jak i zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy. I choć deweloperzy sami podejmują decyzję jaki rachunek otworzą, to z badań przeprowadzonych przez bank wynika, że większość z nich zainteresowana jest rachunkiem otwartym. Jest on co prawda bardziej skomplikowany od strony operacyjnej, ale DnB NORD zapewnia zautomatyzowany system identyfikacji i księgowania wpłat, wyliczania kwot wypłat oraz przekazywania środków deweloperowi – zgodnie z harmonogramem prowadzonej inwestycji oraz zapisami ustawy. Oferowane przez bank rozwiązanie zapewnia deweloperowi dostęp do narzędzia pozwalającego mu na sprawny monitoring środków znajdujących się na rachunku powierniczym, a także przejęcie przez bank procesów operacyjnych i rozliczeniowych związanych z identyfikacją oraz ewidencją wpłat nabywców. Dodatkowo DnB NORDzapewnia indywidualne wsparcie przy konstruowaniu umowy mieszkaniowego rachunku powierniczego.

– Wprowadzenie mieszkaniowego rachunku powierniczego z jednej strony wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów – nabywców nieruchomości, ponieważ zabezpiecza ich środki, a z drugiej – zwiększa wiarygodność samych deweloperów. Dzięki temu obie strony osiągają korzyści: pieniądze klientów są bezpieczne, a deweloper korzysta z nowoczesnego narzędzia, które pozwala mu efektywnie zarządzać informacją finansową o zgromadzonych środkach, powiedziała Inga Malinowska, menedżer produktu w Banku DnB NORD.- Naszym celem było wprowadzenie rachunku powierniczego możliwie szybko – tak by móc zaoferować deweloperom nowe rozwiązanie już w momencie wejścia w życie nowej ustawy. Liczymy na to, że dzięki temu w najbliższym czasie nawiążemy współpracę z najbardziej liczącymi się na rynku deweloperami i pozyskamy kilkudziesięciu nowych klientów – dodaje Inga Malinowska.

Zarówno oprocentowanie rachunku jak i koszty jego prowadzenia są w DnB NORD indywidualnie ustalane z każdym deweloperem – zależą od takich czynników jak wielkość danej inwestycji (liczby mieszkań),harmonogram prac, czy skorzystanie przez dewelopera zinnych produktów czy usług bankowych.

Po co mieszkaniowy rachunek powierniczy?

Przed wejściem w życie ustawy deweloperskiej, klient kupujący mieszkanie u dewelopera podpisywał z nim umowę przedwstępną, często kupując mieszkanie w trakcie budowy lub wręcz tzw. dziurę w ziemi. Mieszkanie, które wybrał często nie było jeszcze wybudowane, a deweloper dysponował jedynie projektem i pozwoleniem na budowę. Klient, wpłacając pieniądze na konto dewelopera, de facto go zatem finansował – deweloper między innymi z tych właśnie środków realizował inwestycję, angażując w większości środki klientów, a nie własne.

Wraz z wejściem w życie ustawy deweloperskiej to się zmieni. Nowe przepisy nakładają na deweloperów obowiązek prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego w banku. Na rachunku tym deponowane będą pieniądze wpłacane przez klientów, a deweloper uzyska do nich dostęp po zakończeniu danego etapu bądź całości inwestycji. Nabywca mieszkania nie tylko zatem nie finansuje dewelopera, ale uzyskuje także pewność, że w przypadku kłopotów czy nawet upadłości dewelopera jego pieniądze są bezpieczne.

Ustawa wyróżnia dwa rodzaje mieszkaniowych rachunków powierniczych: rachunek zamknięty oraz rachunek otwarty. W pierwszym przypadku deweloper musi zapewnić finansowanie inwestycji ze środków własnych bądź ze źródeł zewnętrznych – np. kredytu, gdyż bank wypłaca deweloperowi pieniądze klientów po zakończeniu całej inwestycji i końcowym odbiorze. W drugim przypadku deweloper otrzymuje pieniądze w transzach, po zakończeniu każdego z etapów inwestycji i zweryfikowaniu tego faktu przez bank prowadzący rachunek powierniczy.

Źródło: DnB Nord