Dobry rok dla faktoringu

Polski Związek Faktorów opublikował dziś dane nt. obrotów na polskim rynku faktoringu w 2016 roku – z danych tych wynika, że wartość tych obrotów przekroczyłq 150 mld zł, odnotowując ponad 20-proc. wzrost w porównaniu ze stanem na koniec 2015 roku.

„2016 rok był kolejnym rokiem, który branża faktoringowa zakończyła z dwucyfrową dynamiką wzrostu obrotów. Ubiegłoroczny wynik udowadnia, że faktoring może być stosowany zarówno w czasie prosperity, jak i w trudniejszych momentach – mimo spowoldnienia dynamiki wzrostu gospodarczego w Polsce w 2016 roku, tempo wzrostu obrotów faktoringowych pozostało wysokie. Widoczny jest nie tylko wzrost wartości rynku, ale także rozwój oferty produktowej w odpowiedzi na potrzeby klientów. Na przykład, duże przedsiębiorstwa szukają rozwiązań dopasowanych do ich potrzeb, efektem czego są choćby krajowe i międzynarodowe programy finansowania dystrybutorów i dostawców tych przedsiębiorstw.

Motorem wzrostu branży w ubiegłym roku był faktoring krajowy. Natomiast potencjał w obszarze faktoringu eksportowego nadal pozostaje niewykorzystany, a jednym z kluczowych wyzwań dla branży w tym roku będzie szerzenie wiedzy na temat tego narzędzia wśród eksporterów. Tym bardziej, że 2017 rok może być rokiem niepewności na rynku międzynarodowym. Nadal nie wiadomo, na jakich zasadach Wielka Brytania opuści Unię Europejską ani czy i które z obietnic przedwyborczych wprowadzi w życie nowo-zaprzysiężony prezydent USA. Na sytuację na rynku wpływ mogą mieć również wyniki wyborów parlamentarnych w krajach będących głównymi partnerami handlowymi w Polsce. 2017 rok to rok wyborczy w Niemczech, Francji i Holandii, a we Włoszech może dojść do przedterminowych wyborów. Analitycy walutowi banku HSBC przewidują, że kurs złotego w stosunku do euro będzie osłabiał się, by na koniec bieżącego roku osiągnąć poziom ok 4,60. Faktoring eksportowy jest prostym narzędziem umożliwiającym zabezpieczenie się m.in. przed niekorzystnymi dla firmy zmianami kursów walut w reakcji na wydarzenia polityczne. Zamiast czekać na zapłatę od zagranicznego kontrahenta przez np. 90 dni, eksporter może otrzymać do 90% wartości faktury nawet następnego dnia od jej zgłoszenia do banku czy instytucji faktoringowej.

Naszym zdaniem w 2017 roku dużym sukcesem będzie osiągnięcie kilkunastoprocentowej dynamiki wzrostu. Zakładamy, że będzie to wzrost na poziomie do 15%.”

Sebastian Grabek, Dyrektor ds. Faktoringu, HSBC Bank Polska S.A