Wprowadzenie spółki do notowań giełdowych stanowi istotne wydarzenie, które może przynieść jej wiele korzyści – nowe perspektywy rozwoju, źródła kapitału i okno na świat. Dla funduszu inwestycyjnego, który posiada akcje spółki jest to efektywna forma wyjścia z inwestycji.
Aby wprowadzić akcje do obrotu giełdowego niezbędne jest podjęcie uchwały przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością winna być przekształcona w akcyjną. Akcje spółki mogą być przedmiotem oferty publicznej lub niepublicznej.
W celu przeprowadzenia oferty publicznej akcji niezbędne jest opracowanie prospektu emisyjnego, zatwierdzenie go w Komisji Nadzoru Finansowego oraz podanie jego treści do informacji publicznej.
Prospekt emisyjny stanowi dokument zawierający istotne informacje dotyczące spółki: jej sytuację prawną i finansową, prezentację władz, opis działalności, plany rozwoju, zestawienie danych finansowych, opis ryzyk związanych z inwestycją.
Zgodnie z prawem, ofertę publiczną stanowi udostępnianie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, co najmniej 100 osobom lub nieoznaczonemu adresatowi, w dowolnej formie i w dowolny sposób, informacji o akcjach i warunkach dotyczących ich nabycia, które mogą stanowić dostateczną podstawę do podjęcia decyzji o ich nabyciu.
W pierwszej kolejności spółka winna wybrać dom maklerski, który będzie pełnić rolę wprowadzającego. W procesie przygotowawczym przed wprowadzeniem akcji do obrotu giełdowego będą uczestniczyć również inne podmioty, jak audytor, doradca prawny, doradca finansowy oraz firma reklamowa, jeżeli będzie to wskazane. Dom maklerski opracowuje prospekt emisyjny wespół z audytorem i doradcami oraz koordynuje wszystkie niezbędne działania. Występuje również przed Komisją Nadzoru Finansowego, jako wprowadzający.
Odpowiedzialność prawną za poszczególne działy prospektu ponoszą podmioty, które je sporządzały.
Przed opracowaniem prospektu niezbędne będzie przeprowadzenie analizy sytuacji spółki, szczególnie finansowej, co pozwoli określić jej wartość oraz cenę akcji.
Podpisany prospekt zostaje złożony do Komisji Nadzoru Finansowego. Po jego zatwierdzeniu można dokonać rejestracji akcji w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych, składając list księgowy akcji oraz wymagane dokumenty.
Po uzyskaniu potwierdzenia rejestracji akcji spółka składa wniosek do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie o dopuszczenie ich do notowań giełdowych. Regulamin Giełdy określa dokumenty jakie należy złożyć wraz z wnioskiem oraz warunki dopuszczenia akcji do obrotu. Dla rynku podstawowego niezbędne jest m.in. aby:
- opublikowano sprawozdania finansowe za ostatnie trzy lata wraz z opinią biegłego rewidenta,
- prognozowana wartość rynkowa akcji winna wynosić wynosi co najmniej 12 mln EUR,
- akcjonariat był odpowiednio rozproszony,
- nie istnieją ograniczenia w zbywalności akcji,
- prospekt emisyjny został zatwierdzony przez Komisję Nadzoru Finansowego,
- w stosunku do emitenta nie toczy się postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne.
W przypadku ubiegania się o dopuszczenie do obrotu w alternatywnym systemie obrotu, który jest prowadzony przez NewConnect wymogi są niższe. Jednak ten segment rynku jest zarezerwowany dla małych przedsiębiorstw, szczególnie tych działających w obszarze nowoczesnych technologii lub we wczesnej fazie rozwoju.
Przy okazji publicznej sprzedaży akcji spółka może przeprowadzić emisję nowych akcji, co pozwala jej pozyskać dodatkowy kapitał na rozwój lub realizację intersującego projektu.
Notowanie spółki na rynku publicznym daje wiele korzyści. Do najważniejszych należą nowe możliwości pozyskania kapitału, zwiększenie wiarygodności, efekt marketingowy oraz prestiż. Ponadto wymogi, jakim podlegają spółki notowane na giełdzie wymuszają, poprawę jakości zarządzania i kulturę korporacyjną.
Źródło: Investors TFI