Dopłaty „mieszkaniowe” : wiadomo już dla kogo i ile

„Obecnie możliwość skorzystania z dopłat jest uzależniona od wskaźników przeliczeniowych wartości odtworzeniowej 1 mkw. Nieruchomości, czyli średnich cen w budownictwie mieszkaniowym na danym obszarze. Są one ogłaszane dwa razy do roku dla każdego województwa osobno z wyróżnieniem cen w samym mieście wojewódzkim. Tylko kredyty na mieszkania i domy, które nie przekraczają tych cen, mogły zostać do tej pory objęte dofinansowaniem.”- czytamy w dzisiejszym wydaniu „Gazety Prawnej”

„Ustawa o finansowym wsparciu rodzin przewiduje dwie kategorie uprawnionych do otrzymania dopłat. Sa one określane według kryterium stanu cywilnego lub sytuacji rodzinnej. Pierwsza grupa są małżonkowie, którzy starają się o wsparcie na zakup, ewentualnie budowę pierwszego mieszkania lub domu. Nie ma przy tym znaczenia, czy posiadają dzieci. Niezbędnym warunkiem jest to aby oboje byli stronami umowy kredytu preferencyjnego. Drugą grupą beneficjentów są osoby samotnie wychowujące dzieci, przy czym przynajmniej jedno z nich musi być małoletnie.” – kontynuuje „Gazeta Prawna”

Nowa ustawa jest dobrym rozwiązaniem dla osób planujących kupno lub budowę domu lub mieszkania jednak jak w przypadku każdego przywileju także i tu istnieje wiele warunków, które należy spełnić aby móc skorzystać z nowego prawa. Między innymi konieczne jest zrzeczenie się np. spółdzielczego prawa własności do lokalu. Istnieją także liczne limity, do których przysługuje pomoc państwa np. w przypadku domu dofinansowanie otrzymuje się tylko na 70 mkw. powierzchni.

Więcej informacji na ten temat można przeczytać w dzisiejszym wydaniu „Gazeta Prawnej”, w artykule Adama Makosza pt. „Kto skorzysta z dopłat”

R.S.