Doradcy opracują gminom Strategie Rozwoju

Z myślą o gminach międzynarodowa sieć biur doradczych DGE Bruxelles rozszerzyła zakres świadczonych usług. Na zlecenie gminy konsultanci DGE Bruxelles przygotują Strategię Rozwoju, czy Plan Rozwoju Lokalnego, opracują Wieloletni Plan Inwestycyjny czy Strategie Rozwiązywania Problemów Społecznych, Programy Rewitalizacji Obszarów Miejskich.

Z doradztwa DGE Bruxelles korzystają obecnie kilka gmin, w tym m.in. Suchożebry, Huszlew i Troszyn. Dla pierwszej z nich firma przygotowuje Strategię Rozwoju do 2020 r. Drugiej gminie potrzebny jest Plan Rozwoju Lokalnego, ponieważ będzie ona aplikować o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego. Wójt trzeciej gminy, Troszyn, zlecił doradcom przygotowanie Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych, potrzebnej przy ubieganiu się o dotacje w ramach Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich.

Obcy widzi cztery razy więcej
Zaletą współpracy gminy z zewnętrznym doradcą jest to, że ekspert posiada wiedzę o tym, jak pozyskać informacje od społeczności lokalnej tak, aby przygotowana strategia odzwierciedlała potrzeby mieszkańców. Zanim specjalista przeprowadzi rozmowy, wyjaśnia powody tworzenia strategii, np. optymalizację wydatków gminy, racjonalny rozwój lokalny, pozyskanie dotacji na inwestycje z UE itp. – Z naszych doświadczeń wynika, że mieszkańcy bez oporów współpracują, jeśli zrozumieją, dlaczego chcemy zdobyć od nich określone informacje – mówi Agnieszka Szlaska, konsultant w DGE Bruxelles. Oprócz spotkań z mieszkańcami, doradca rozmawia z władzami gminy, przeprowadza analizę statystyczno – ekonomiczną gminy. Ekspert dzieli się także doświadczeniem i wiedzą, która przyda się w realizacji zadań wyznaczonych w strategii. – Podsuwamy władzom gminy praktyczne pomysły pozwalające na rozwiązanie drobnych problemów, które mogłyby zablokować realizację poważniejszych zadań umożliwiających rozwój gminy – mówi Szlaska.

Franczyza zwiększy dostępność doradców
W latach 2006-2009 ok. 500 wiejskich gmin w Polsce będzie mogło starać się o dofinansowanie działań niwelujących reformę KRUS w ramach nowego Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich. Dofinansowanie dla gminy wyniesie średnio 20 tys. euro rocznie. Aby jednak skorzystać z tej pomocy, każda z gmin kwalifikujących się do programu musi mieć Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych.

Aby dotrzeć do tych gmin DGE Bruxelles planuje w najbliższym czasie uruchomienie kolejnych biur doradczych. Pomaga w tym strategia rozwoju sieci. DGE Bruxelles rozwija się poprzez franczyzę. Obecnie lokalni przedsiębiorcy prowadzą 13 biur DGE w różnych miastach od Stargardu Szczecińskiego do Mielca. Początkowa inwestycja związana z otwarciem biura wynosi ok. 50 tys. zł (opłata licencyjna, wstępna i urządzenie biura). Wszyscy franczyzobiorcy i ich pracownicy są stale szkoleni przez franczyzodawcę w zakresie usług świadczonych przez biura a także nowych programów w ramach których można pozyskiwać dotacje. Ponadto franczyzobiorca ma na bieżąco dostęp do informacji o programach unijnych i w każdej chwili może się skontaktować z ekspertem z centrali DGE.

Inne usługi też dostępne
Biura DGE Bruxelles wspierają także przedsiębiorstwa, które chcą wprowadzić systemy zarządzania jakością i środowiskiem, lub ochrony danych osobowych czy też chcą pozyskać dotacje unijne na inwestycje, przygotować dokumentację niezbędną do zdobycia takiego dofinansowania. Z usług DGE korzystają zarówno małe firmy, jak Kosmetyczne Instytuty Dr Irena Eris, oraz duże jednostki (np. Instytut Kardiologii Ikard w Aninie pod Warszawą). Dotacje pozyskiwane przez te podmioty we współpracy z DGE Bruxelles wahają się od kilkudziesięciu tys. do kilku milionów euro. Przy tym sieć może się pochwalić skutecznością w pozyskiwaniu dotacji powyżej 50%. W Europie Zachodniej i Południowej, gdzie sieć DGE Bruxelles posiada ok. 350 biur, skuteczność działania sięga nawet 90%. Wynika to z faktu, że konsultanci DGE mają szeroki dostęp do informacji o programach, dzięki czemu już na początku współpracy weryfikują szanse projektu klienta na uzyskanie dofinansowania.