Drugi kwartał z rzędu rośnie liczba kart kredytowych

Narodowy Bank Polski opublikował nowe dane o rynku kart płatniczych. Uwagę przykuwa między innymi informacja o kartach kredytowych. Drugi kwartał pod rząd wzrosła ich liczba. Dzieje się tak po raz pierwszy od 2009 roku.

Na koniec III kwartału 2016 roku Polacy mieli w swoich portfelach 36,3 mln kart płatniczych. Tradycyjnie największą pulę stanowiły karty debetowe, których było blisko 28 mln. Na drugim miejscu znalazły się karty kredytowe (5,8 mln), dalej karty przedpłacone (2,3 mln), a na końcu karty obciążeniowe (258 tys.).  

Na koniec września 2016 roku Polacy mieli 25 tys. kart kredytowych więcej niż kwartał wcześniej. Wzrost w zasadzie symboliczny, ale na uwagę zasługuje fakt, że jest to już drugi kwartał z rzędu, gdy liczba kart kredytowych rośnie. Do tej pory po raz ostatni z takim zjawiskiem mieliśmy do czynienia w 2009 roku. Później zdarzały się co prawda jednorazowe skoki w górę (II kw. 2013 i III kw. 2015), ale nigdy dwa kwartały pod rząd.

Liczba aktywnych kart kredytowych

Źródło: NBP (oprac. własne)

Nasuwa się oczywiście pytanie, czy to początek zmiany trendu na rynku kart kredytowych czy jedynie dłuższa korekta. Dane BIK za trzeci kwartał 2016 roku wskazują raczej na korektę. Od początku roku do końca października wydano 881 tys. kart na łączną kwotę 4,2 mld zł przyznanych limitów. Jest to mniej o 9 proc. w ujęciu liczbowym i o 1 proc. w ujęciu wartościowym, niż rok wcześniej.


W trzecim kwartale 2016 roku wzrosła liczba kart przedpłaconych – także drugi kwartał z rzędu. Pomimo obostrzeń ze strony nadzoru, karty przedpłacone wciąż są wydawane. Nie są już jednak anonimowe – żeby je otrzymać trzeba być klientem banku (np. wydaje je PKO BP do kont Junior). Instrument ten dobrze sprawdza się też jako karta upominkowa dla pracowników.

Na koniec września 2016 roku liczba terminali POS przekroczyła już 513 tys. To aż o 71 tys. więcej niż rok wcześniej. Wyraźnie widać tu efekt obniżenia opłaty interchange, czyli prowizji pobieranej od punktów handlowych akceptujących karty. Większość z nich, bo aż 465 tys. pozwala płacić zbliżeniowo, a 395 tys. akceptuje płatności mobilne HCE.

Co ciekawe, kwartał do kwartału ubyło bankomatów (37 maszyn). Na koniec września na rynku działało 22 504 bankomaty, czyli aż 857 więcej niż rok wcześniej. Banki inwestują w ten rodzaj urządzeń, bo po bankowości internetowej i mobilnej jest to kolejne rozwiązanie odciążające placówki od obsługi kasowej.