Klientami deweloperów są dziś rzadko kupujący w celach inwestycyjnych. Do biur sprzedaży trafiają najczęściej młodzi ludzie planujący zakup swojego pierwszego m. Zwykle szukają niewielkich dwupokojowych lokali, których ceny nie przekraczają możliwości sfinansowania przez nich zakupu.
W ostatnich latach nastąpiło gwałtowne wyhamowanie rynku nieruchomości. Teraz inwestorzy uruchamiają wstrzymane projekty. Budownictwo mieszkaniowe wróciło do spełniania swojej podstawowej funkcji, którą jest zaspokajanie potrzeb lokalowych nabywców. Osoby inwestujące w nieruchomości to nieliczne wyjątki.
Tylko nie kawalerka
Poszukujący mieszkań młodzi ludzie nie są zainteresowani zakupem kawalerek. Nie chcą mieszkać w niefunkcjonalnych lokalach, które najczęściej muszą spłacać przez wiele lat. Wybierają nieduże dwupokojowe mieszkania, których cena możliwa jest do zaakceptowania tak przez nich, jak też przez banki oceniające ich zdolność kredytową.
Deweloperzy błyskawicznie zareagowali na zwiększony popyt na dwupokojowe niewielkie mieszkania. W swoich nowych inwestycjach oferują teraz większą ilość mniejszych lokali. – Ograniczenia w dostępie do finansowania zakupu powodują, że największy popyt notuje obecnie rynek mieszkań z segmentu popularnego. W obecnych swoich projektach inwestorzy planują oddanie mieszkań o mniejszych powierzchniach, po to żeby zwiększyć dostępność produktów na rynku. Tak też stało się w przypadku realizacji drugiego etapu naszego osiedla Alpha. W nowej fazie budowy wprowadziliśmy zmiany w projekcie i dodaliśmy piony w konstrukcji budynków. Teraz mamy możliwość zmiany aranżacji lokali i zaproponowania kupującym dodatkowego pokoju. Oferta obejmuje mieszkania dwupokojowe o powierzchni już od 34 mkw. Najmniejsze trzypokojowe lokale mogą mieć wielkość 49 mkw. – komentuje Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w Red Real Estate Development.
Powierzchnia, czytaj cena
W rozpoczynanych inwestycjach kurczą się powierzchnie lokali dwu i trzypokojowych. Wcześniej mieszkania dwupokojowe często osiągały powierzchnię 55 mkw. Teraz następuje przesuniecie w stronę bardziej kompaktowych rozmiarów, nie przekraczających 50 mkw. Poza lokalizacją, liczy się teraz bowiem przede wszystkim niska cena najczęściej wybieranego dwupokojowego lokum. Zależność jest prosta. Mniejsza powierzchnia to mniejsza cena całkowita. Duże i drogie mieszkania najdłużej czekają na nabywców nawet w najlepiej zlokalizowanych osiedlach.
Dwupokojowe – popyt i podaż
Z wyliczeń specjalistów z Tabelaofert.pl wynika, że nowobudowane w Warszawie mieszkania dwupokojowe stanowią 37,6 proc. rynku i udział ten jest największy od lat. Ich średnia cena przekracza obecnie 8,5 tys. zł.
Zwiększeniu sprzedaży sprzyja wyż demograficzny w przedziale wiekowym kupujących. Analiza Domu Inwestycyjnego BRE Banku mówi, że popyt generowany przez osoby, które obecnie planują zamieszkać „na swoim” utrzyma się przez najbliższe 2-3 lat. Według tych samych prognoz, na zwiększenie popytu mogą w najbliższym czasie mieć też wpływ kredyty hipoteczne udzielane w euro. Szczególnie jeśli banki zdecydują się dawać je na korzystniejszych niż dotychczas warunkach. Nie zapominajmy też, że eksperci rynku niezmiennie szacują deficyt ponad 1 mln mieszkań na rynku krajowym.
Źródło: RED Real Estate Development