Styczniowe posiedzenie zakończy się decyzją we wtorek a nie środę. W załączniku analiza obecnych warunków prowadzenia polityki pieniężnej i zestawienie argumentów za podejściem łagodnym i restrykcyjnym. Uważamy, że RPP zdecyduje się na obniżkę o 75pb.
Sprzedaż detaliczna nie tak słaba jak w listopadzie
Konsumpcja powinna zachować gospodarkę od recesji, ale jej wsparcie może być mniejsze niż zakładaliśmy.
Sprzedaż detaliczna za grudzień 2008 wzrosła o 6,6%r/r, nieco wyżej od naszych i rynkowych oczekiwań (5% i 5,6%). W ostatnich dwóch miesiącach ubiegłego roku dane o sprzedaży podlegały dużym wahaniom (za sprawą efektów kalendarzowych), jednak stosując ujęcie realne, w 4kw wzrost wyniósł jedynie 3,7%r/r co oznacza, że konsumpcja prywatna w tym okresie wzrosła o 3-3,5% wobec 5% w 3kw08.
Zakładamy, że konsumpcja spełni swoją typową rolę w cyklu koniunkturalnym, czyli będzie wygładzała fazę spowolnienia. Dane za 4kw to potwierdzają, choć ten składnik PKB może zadziałać słabiej niż myśleliśmy (za to eksport netto może odegrać większą rolę zakładając spowolnienie importu wywołane ograniczaniem inwestycji). Szacujemy wzrost PKB w 4kw na 2,8%r/r wobec 4,8%r/r w 3kw.
Bezrobocie wzrosło w grudniu do 9,5%, przy czym zwykły wzrost sezonowy został wzmocniony szybkim dostosowywaniem się rynku pracy do stanu gospodarki.
Dane o sprzedaży nie zmieniają naszych oczekiwań, co do dzisiejszej decyzji RPP
Dane o sprzedaży nie zmieniają naszych oczekiwań co do dzisiejszej decyzji RPP. Widzimy nieco wyższe prawdopodobieństwo cięcia o 75pb niż o 50pb.Ostatnie komentarze i opis dyskusji z grudniowego posiedzenia pokazały, że Rada rozpoczęła agresywne działania. Większość uznała, że obniżki będą raczej pomagać niż szkodzić złotemu (i tu się zgadzamy – obniżki chronią gospodarkę od głębszego spowolnienia i zmniejszają ryzyko kredytowe związane z budżetem, które jest obecnie ważnym czynnikiem nie tylko wśród gospodarek wschodzących ale i w krajach strefy euro). Silnie negatywne odczyty danych o aktywności oraz kolejne rewizje w dół oczekiwanego wzrostu skłoniły Radę do zmniejszenia stóp o 75pb w grudniu. Te czynniki wciąż działają.
Co to znaczy: Dane o sprzedaży i bezrobociu utrzymują nas w przekonaniu, że dziś RPP obetnie stopy o 75pb. Rola konsumpcji w podtrzymywaniu wzrostu może być nieco mniejsza niż sądziliśmy, ale zaskoczyć na korzyść może eksport netto.
Zespół analiz makroekonomicznych
Mateusz Szczurek
Rafał Benecki
Grzegorz Ogonek
Źródło: ING Bank Śląski