e-Poseł – czyli kto z parlamentarzystów wspierał rozwój społeczeństwa informacyjnego w 2004 roku

Dodatkowym bodźcem był fakt, że ku końcowi zbliża się czwarta kadencja Sejmu RP  i już wkrótce rozpocznie się kolejna kampania wyborcza. Wydaje się, że warto mieć świadomość, jaką aktywność wykazywali nasi parlamentarzyści w działaniach na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego.

Jako miarę stopnia ich zaangażowania przyjęto liczbę  zgłoszonych interpelacji oraz zapytań w przeciągu ostatnich 12 miesięcy oraz w ciągu całej mijającej kadencji. Wykorzystano dokumentację prac naszych parlamentarzystów, która jest dostępna na stronie sejmowej – www.sejm.gov.pl (w dziale Interpelacje i zapytania poselskie).  

Do statystyki wliczono interpelacje i zapytania zgłoszone do 94 posiedzenia Sejmu włącznie (tj. do końca grudnia 2004). Zaliczano wystąpienia w sprawach szeroko rozumianej informatyzacji (ze szczególnym uwzględnieniem systemów informatycznych administracji publicznej) oraz zapewnienia dostępu do Internetu i publikowanych tam materiałów (w analizie pominięto zagadnienia związane z telekomunikacją). W przypadku, kiedy zapytanie lub interpelację zgłaszał więcej niż jeden poseł – wówczas liczone je tak, jakby to były oddzielne zapytania/interpelacje. 

Poniżej wyniki przeprowadzonej analizy: 

1.      Podczas całej IV Kadencji Sejmu RP posłowie zgłosili łącznie 12704 interpelacji
i zapytań – z czego 135 dotyczyło szeroko rozumianego obszaru informatyki
i Internetu. Stanowi to 1,08% ogólnej liczby wszystkich interpelacji i zapytań.

W roku 2004 zgłoszono 62 interpelacje i zapytania z zakresu informatyki
i Internetu:.

 

IV kadencja Sejmu RP

Rok 2004

Interpelacje

103

49

Zapytania

32

13

Suma:

135

62

 

2.      Najbardziej aktywnym parlamentarzystą w obszarze informatyki i Internetu był Tadeusz Jarmuziewicz – zgłosił on łącznie 14 interpelacji i zapytań z czego 7 w roku 2004.  Posła interesowały najczęściej zagadnienia związane z zapewnieniem dostępu do Internetu (w tym problem stawki VAT na Internet), budowa dużych systemów informatycznych (np. Rejestru Usług Medycznych – RUM), ale także zapewnienie dostępu do informacji publicznej dla osób niewidzących i niedowidzących oraz standardy interoperacyjności dla administracji publicznej.

Drugą osobą, wyróżniającą się pod względem aktywności była Maria Zbyrowska
(7 interpelacji i zapytań – z czego 5 w roku 2004). Panią Poseł interesowała przede wszystkim komputeryzacja szkół (wyposażenie ich w sprzęt oraz oprogramowanie) oraz  zagadnienia związane z Internetem.

 

Listę parlamentarzystów IV kadencji, którzy zgłosili co najmniej 3 zapytania i/lub interpelacje z zakresu informatyki:

 

Imię Nazwisko

Liczba zapytań i interpelacji podczas IV Kadencji

Tadeusz

Jarmuziewicz

14

Maria

Zbyrowska

7

Maria

Nowak

4

Andrzej

Czerwiński

3

Grzegorz

Dolniak

3

Jacek

Falfus

3

Zbigniew

Janowski

3

Bogdan

Lewandowski

3

Tomasz

Szczypiński

3

Adam

Szejnfeld

3

Renata

Szynalska

3

 

 

Lista najbardziej aktywnych parlamentarzystów w roku 2004:

 

Imię

Nazwisko

Liczba zapytań i interpelacji
w 2004 r.

Tadeusz

Jarmuziewicz

7

Maria

Zbyrowska

5

Waldemar

Borczyk

2

Józef

Cepil

2

Janusz

Dobrosz

2

Grzegorz

Dolniak

2

Waldy

Dzikowski

2

Jacek

Falfus

2

Jan

Klimek

2

Hanna

Mierzejewska

2

Maria

Nowak

2

  

3.      Posłowie najczęściej pytali o przebieg wdrożeń dużych systemów informatycznych (m. in.: KSI ZUS, IACS, CEPiK, RUM, POLTAX) oraz o zapewnienie powszechnego dostępu do Internetu (w tym: stawka VAT na dostęp do Internetu, program „Internet w każdej gminie”).

Szczegółowa lista wyników analizy interpelacji i zapytań dostępna jest na stronie www.egov.pl.

Ruch „Internet Obywatelski” to niekomercyjna, apolityczna inicjatywa obywatelska, której celem jest budowa w Polsce społeczeństwa informacyjnego i popularyzacja Internetu jako instrumentu w kontaktach władzy z obywatelami.