„Australijski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraża swoje zaniepokojenie, że pozycja, jaką uzyska poprzez eBaya PayPal może być wykorzystywany do stopniowego zmniejszania roli innych podmiotów, operujących w tym samym sektorze” – poinformował przewodniczący australijskiego urzędu Graeme Samuel.
„Obecnie PayPal rywalizuje z innymi w dostarczaniu serwisów pozwalających dokonywać internetowych transferów pieniężnych na zasadach wolnorynkowych. Jeśli jednak weszłoby w życie proponowane przez eBay rozwiązanie, płatności związane z aukcjami zostałyby zmonopolizowane. W konsekwencji posiadanie przez eBay pozycji lidera na australijskim rynku aukcji internetowych spowodowałoby wykluczenie rywali PayPal ze znacznej części transakcji” – dodaje.
„Równocześnie Australijski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zdaje sobie sprawę, że posiadanie jedynej firmę obsługującej płatności stanowi doskonałe zabezpieczenie przed nieuprawnionymi działaniami. W ten sposób łatwiej jest bowiem ustawić wszelkie bariery i inne antyhakerskie programy. Jednak z drugiej strony należy pokładać wiarę w konsumentów, którzy sami będą w stanie zdecydować jaka forma płatności jest dla nich najkorzystniejsza. Zaproponowany prze eBay układ odmawia im prawa wyboru. W ten sposób bezpośrednio zagraża on wolnej konkurencji” – kończy swoją wypowiedź przewodniczący Graeme Samuel.
Plany eBay zakładały dwustopniowe wprowadzenie PayPala. Od 21. maja 2008 roku wszyscy sprzedający musieliby wyrazić zgodę, aby PayPal został jednym z akceptowanych przez nich form płatności. Następnie 17 czerwca zgodnie z planem już wszystkie transakcje na eBay miały być finalizowane przez PayPal lub gotówką przy odbiorze.
„W związku z kontrowersjami wiążącymi się z całym procesem wystosowano do eBay prośbę, aby wstrzymał się z dalszą implementacją PayPala jako jedynej formy płatności, dopóki ostateczna decyzja nie zostanie wydana przez urząd” – powiedział Graeme Samuel.
Artykuł pochodzi z archiwalnego numeru Przeglądu Finansowego Bankier.pl. Chcesz otrzymywać aktualne informacje, nowe wywiady oraz podsumowanie najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia ze świata finansów?
Zapisz się na bezpłatną subskrypcję Przeglądu Finansowego Bankier.pl, by w każdy poniedziałek otrzymywać najnowszy numer naszego tygodnika.
Zapraszamy na http://www.bankier.pl/przeglad/! |