EBTN, organizacja zrzeszająca instytuty bankowe ze wszystkich krajów europejskich, uznała za bardzo ważne opublikowane przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA)w grudniu 2015 Wytyczne do oceny wiedzy i kompetencji. Jest to ważny

 EBTN, organizacja zrzeszająca instytuty bankowe ze wszystkich krajów europejskich, uznała za bardzo ważne opublikowane przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA)w grudniu 2015 Wytyczne do oceny wiedzy i kompetencji. Jest to ważny element implementacji dyrektywy MiFID II.

W swoim oświadczeniu skierowanym do ESMA, EBTN podkreśla, że wspólne standardy wiedzy i kompetencji są ważne dla podniesienia transparentności, bezpieczeństwa i jakości usług oferowanych oszczędzającym i inwestorom przez pracowników firm inwestycyjnych we wszystkich krajach członkowskich. Wskazuje, że wprowadzane nowe wymogi kompetencyjne powinny opierać się na wykorzystaniu istniejących już narzędzi, metod i rozwiązań, takich jak opisywanie wymagań kwalifikacyjnych językiem efektów uczenia się (ang. learning outcomes), posługiwanie się poziomami kwalifikacji określonymi w Europejskiej Ramie kwalifikacji, wdrożonej lub implementowanej w zdecydowanej większości krajów UE (sprawdź na www.wib.org.pl: Polska Rama Kwalifikacji, Sektorowa Rama Kwalifikacji dla Sektora Bankowego w Polsce), czy wreszcie posługiwanie się nowo udostępnionym przez EBTN standardem jakości, Standardem z Potrójnym E (ang. Triple E Standard).

Zgodnie z Artykułem 25(9) MiFID II, Wytyczne określają kryteria oceny wymaganej wiedzy i umiejętności pracowników firm inwestycyjnych i mają na celu umożliwić firmom wypełnienie zobowiązań wynikających z Artykułu 24 i 25 MiFID II. Wytycznedefiniują „wiedzę i kompetencje” jako uzyskanie odpowiedniej kwalifikacji oraz posiadanie odpowiedniego doświadczenia”Odpowiednią kwalifikacją” jest kwalifikacja lub inny test oraz kurs szkoleniowy, który spełnia kryteria wyznaczone przez Wytyczne. Zdobyte kwalifikacje muszą być aktualizowane w procesie stałego rozwoju zawodowego. Wytyczne rozróżniają poziom wymagań dla osób świadczących usługę doradztwa inwestycyjnego oraz dla osób udzielających informacji na temat instrumentów finansowych oraz usług inwestycyjnych.

Należy podkreślić, że Wytycznemają charakter standardu minimum. ESMA stwierdza, że organy krajowe mogą wymagać wyższych poziomów wiedzy i kompetencji. Również firmy inwestycyjne, przygotowując wdrożenie MiFID II, powinny zapewnić proporcjonalne dostosowanie poziomu wymaganej wiedzy i kompetencji pracowników, uwzględniając zakres i stopień złożoności oferowanych przez nich usług.

Kolejny krok to opublikowanie szczegółowych rozwiązań przez organy krajowe, w przypadku Polski, przez Ministerstwo Finansów i UKNF. Wytyczne zobowiązują krajowych nadzorców do opublikowania listy kwalifikacji spełniających kryteria określone w Wytycznych. W przypadku braku publikacji takiej listy, regulator musi opublikować kryteria zawarte w Wytycznych oraz charakterystykę kwalifikacji spełniających te kryteria. Regulator powinien również ustanowić minimalny okres wymaganego doświadczenia oraz zdecydować, czy przegląd odpowiedniości kwalifikacji posiadanych przez pracowników powinien być realizowany przez pracodawcę, czy przez firmę zewnętrzną.

MiFID II wchodzi w nową fazę. Wkrótce Komisja Europejska powinna potwierdzić ostateczny termin obowiązywania tej ważnej, nowej dyrektywy. Biorąc pod uwagę skalę i charakter zmian, czasu na implementację nie jest zbyt dużo. Warszawski Instytut Bankowości, współpracując z Fundacją na rzecz Standardów Doradztwa Finansowego, EFPA Polska udostępnia praktyczne rozwiązania ułatwiające wdrożenie nowych standardów doradztwa inwestycyjnego w Polsce.

/Warszawski Instytut Bankowości