Edukacja ekonomiczna podstawowym czynnikiem w walce z finansowym wykluczeniem

8 kwietnia 2009 roku został podpisany w Toruniu  pakiet umów pomiędzy Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo-Kredytowymi a Fundacją Lux Veritatis, która reprezentowała osoby skupione wokół Radia Maryja, TV Trwam, Naszego Dziennika, Wyższej Szkoły Komunikacji Społecznej i Medialnej oraz Fundacji Nasza Przyszłość. Umowy dotyczą współpracy w zakresie prowadzenia edukacji społecznej w dziedzinie ekonomii i finansów, co związane jest bezpośrednio ze zjawiskiem finansowego wykluczenia.

6 lutego bieżącego roku Komisja Europejska rozpoczęła publiczne konsultacje dotyczące finansowego wykluczenia i potrzeby zapewnienia wszystkim obywatelom państw Unii dostępu do podstawowych usług finansowych. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Komisji Europejskiej w starych krajach Unii, dwóch dorosłych na 10 nie ma dostępu do bankowych usług transakcyjnych, trzech na 10 nie ma oszczędności i czterech na 10 nie ma zdolności kredytowej. W nowych krajach Unii jest jeszcze gorzej1/3 obywateli jest wykluczonych finansowo, co jest jedną z najważniejszych przyczyn wykluczenia społecznego. Problem dotyka przede wszystkim ludzi starszych, ludzi mających niskie dochody, bezrobotnych, rodzin wielodzietnych, samotnych rodziców i ludzi niezdolnych do pracy z powodu choroby lub niepełnosprawności. Także miejsce zamieszkania (wieś) i brak odpowiedniej infrastruktury może być przyczyną braku dostępu do usług finansowych co kształtuje postawy wykluczonych w podobnie dotkliwy sposób co brak pracy, mieszkania, dostępu do edukacji czy opieki społecznej. Nie mniej ważne są czynniki występujące po stronie instytucji finansowych: zła jakość usług, ich wysoki koszt, odmowa pełnych usług dla określonych grup obywateli.

– Pełny dostęp do wszystkich usług finansowych dla wszystkich grup społecznych staje się niezbędnym warunkiem pełnego udziału obywateli w życiu ekonomicznym i społecznym.  Konieczna dla poprawy istniejącego stanu rzeczy jest szeroka edukacja społeczeństwa – powiedział Grzegorz Bierecki, prezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. – Konsultacje publiczne, o których wspomina Komisja Europejska, nie były dotąd podnoszone w polskich mediach. SKOK-i przy udziale mediów skupionych wokół Fundacji Lux Veritas właśnie rozpoczęły ten proces, który w efekcie doprowadzi do zmniejszenia liczby wykluczonych w naszym kraju.

– Jesteśmy także po to, by wychowywać do prawdy i miłości. Przeciwdziałanie dyskryminacji ekonomicznej, na którą wskazuje Komisja Europejska jest naszą powinnością – dodał Ojciec Tadeusz Rydzyk.

Romuald Orzeł
Media SKOK sp. z o.o.
Źródło: KK SKOK