Edukacja z oprogramowaniem Primavera

Project success = business success™

Aby zdanie to stało się prawdą, czyli aby wdrożenie rozwiązań oferowanych przez Primavera przyniosło przedsiębiorstwom wymierne korzyści, muszą one spełnić trzy warunki. Specjaliści powinni posiadać wiedzę teoretyczną z zakresu zarządzania projektami i technologii danej branży. Niezbędna jest umiejętność pełnego wykorzystania potencjału tego oprogramowania przez organizację. Trzecim wymaganym elementem jest przeświadczenie manadżerów, że ich firma potrzebuje tego typu rozwiązań.

Wiedza, umiejętności, przekonanie

Miejscem, gdzie przyszli specjaliści mogą zdobyć niezbędną wiedzę są uczelnie wyższe. Coraz częściej na wielu kierunkach studenci uczą się podstaw zarządzania przedsięwzięciami. Powstają ciekawe inicjatywy, takie jak Uczelniane Koło Naukowe – CMS (Construction Management Systems) przy Zakładzie Technologii

i Organizacji Budownictwa (TOB) na Politechnice Poznańskiej.

Ważne jest to, aby ucząc się PM (Project Management) studenci i wykładowcy mogli korzystali z dobrego oprogramowania, spełniającego światowe standardy. Niestety z powodów finansowych uczelnie często nie mogą sobie pozwolić na zakup odpowiednich systemów.

Program Edukacyjny Primavera

Liczba uczelni: 14

Liczba wydziałów: 18

Liczba studentów: 1 600

Odpowiedzią na ten problem jest Program Edukacyjny Primavera, w ramach którego uczelnie wyższe otrzymują bezpłatnie oprogramowanie Primavera i mogą kształcić studentów w zakresie zarządzania projektami na narzędziu najwyższej klasy.

Zdobyta wiedza to z kolei gwarancja wykorzystania możliwości, jakie dają systemy do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwami i maksymalizacja korzyści płynących z ich wdrożenia.

Aby wiedza, którą teraz zdobywają studenci mogła zaprocentować w przyszłości, kadra kierownicza musi odczuwać autentyczną potrzebę korzystania z systemów wspomagających zarządzanie przedsięwzięciami. Aby tak się stało, branża budowlana musi przekonać się do zalet wprowadzania tego typu rozwiązań. Dlatego też powstała inicjatywa badań branży inżynieryjno-budowlanej, prowadzonych z inicjatywy Wielkopolskiej Grupy SPMP (Stowarzyszenie Project Management Polska). Grupa ta skupia osoby i instytucje zainteresowane tematyką PM, które spotykają się regularnie na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej. Badania te mają na celu poznanie rzeczywistego stanu wykorzystania metodyki PM w budownictwie ze szczególnym uwzględnieniem harmonogramowania i spopularyzowanie systemów do planowania i zarządzania projektami, takich jak Primavera, której pozwalają sprawniej i szybciej realizować przedsięwzięcia budowlane.

Informacja prasowa została przygotowana na podstawie prezentacji dr inż. Tomasza Wiatra, adiunkta na Politechnice Poznańskiej, przedstawionej na konferencji prasowej „Zarządzanie projektami z oprogramowaniem Primavera” zorganizowanej przez DAT CC.