Leasing nieruchomości jest dla firm alternatywą bankowego kredytu. Polega on na tym, że leasingodawca nabywa nieruchomość wybraną przez leasingobiorcę i oddaje ją mu do używania przez oznaczony czas za wynagrodzeniem równym co najmniej cenie zakupu nieruchomości. Przez cały czas trwania umowy przedmiot leasingu pozostaje własnością leasingodawcy.
Ofertę leasingu nieruchomości EFL kieruje w pierwszym rzędzie do dotychczasowych klientów – klientów z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).
Oferta leasingu nieruchomości dedykowana jest również do reprezentantów wolnych zawodów (prawników, lekarzy, architektów), a także kooperantów EFL, przede wszystkim dealerów samochodowych.
To co wyróżnia ofertę EFL na tle rynku to wartość transakcji, która może wynosić nawet
250.000 zł. dla lokali użytkowych. Jest to najniższa wartość transakcji na rynku. Pozostałe firmy leasingowe nie podejmują się transakcji o wartościach niższych niż kilka, a nawet kilkanaście milionów złotych.
EFL zamierza również oferować swój produkt członkom grupy CA, do których należy działający w naszym kraju bank CALYON Polska.
Klientami banku są duże korporacje, które potrzebują leasingu o innych parametrach i innych konstrukcjach umowy. Przy konstruowaniu umów i ofert dla tych klientów EFL współpracować będzie z CALYON Polska oraz korzystać z doświadczeń CA Leasing.
Przedmiotem umowy leasingu mogą być:
• hale magazynowe i centra logistyczne
• obiekty handlowe, sklepy, super-, hipermarkety
• budynki biurowe i administracyjne
• autoryzowane salony samochodowe
• hale i zakłady produkcyjne
• lokale użytkowe
Oferta EFL dopuszcza leasing nieruchomości zarówno nowych jak i używanych. Według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za nieruchomość używaną uznaje się taką nieruchomość, która przed jej nabyciem była wykorzystywana co najmniej przez okres 60 miesięcy.
W zależności od wartości transakcji EFL proponuje klientom leasing na okres 5-7 lat przy niższych wartościach i 10-15 lat w przypadku transakcji o wyższych wartościach.
Umowa leasingu może dotyczyć zarówno leasingu operacyjnego ( podatkowo, bilansowo leasing finansowy) jak i kapitałowego (zarówno podatkowo jak i bilansowo). W przypadku leasingu operacyjnego umowa musi być zawarta przynajmniej na okres 10 lat, takie wymóg postawił nasz ustawodawca. W umowach leasingu finansowego przeniesienie własności na leasingobiorcę następuje za kwotę 1% wartości nieruchomości, natomiast w przypadku umowy leasingu operacyjnego zawartej na okres 10 lat wykup następuje za kwotę około 46% wartości nieruchomości, spłacanych w czasie całej umowy w ratach. Przeniesienie własności następuje w formie aktu notarialnego.
Umowy można zawierać w PLN, EUR i CHF, w oparciu o zmienną stopę
Europejski Fundusz Leasingowy należy do Credit Agricole, jednej z największych instytucji finansowych na świecie. Jest największą firmę leasingową w Polsce działającą głównie w sektorze MŚP.