Egzamin językowy TOEIC przepustką do międzynarodowego świata biznesu

W biznesie język angielski jest narzędziem codziennej pracy, a umiejętność biegłej komunikacji w tym języku – podstawowym warunkiem rozwoju kariery zawodowej. Trudno dziś wyobrazić sobie kandydata na stanowisko managerskie, który nie mógłby się pochwalić znajomością angielskiego. Jednak porozumiewanie się w codziennych sytuacjach biznesowych to zupełnie co innego, niż jednorazowo zdobyty, nawet najbardziej prestiżowy certyfikat. Dlatego coraz więcej firm poszukuje takich metod weryfikacji umiejętności językowych, które kładą nacisk na stronę praktyczną i regularne potwierdzanie posiadanych umiejętności.

ETS, wychodząc naprzeciw potrzebom managerów i dyrektorów HR, opracował najpopularniejszy na świecie egzamin biznesowy – TOEIC, który stawia na ocenę umiejętności komunikacyjnych kandydata w codziennych sytuacjach biznesowych: w negocjacjach, rozmowach telefonicznych, podróży czy w czasie spotkań.

Certyfikat jest uznawany przez ponad 8000 firm, w tym korporacje takiego formatu jak Johnson&Johnson, Xerox czy Siemens. Również w Polsce TOEIC zdobywa sobie coraz więcej zwolenników. Jako narzędzie audytu językowego jest stosowany m.in. w Unilever, Leroy Merlin i Agorze.

Przeprowadzenie egzaminu przed rozpoczęciem kursu językowego i po jego zakończeniu umożliwia ocenę postępów w nauce naszych pracowników, a także weryfikuje skuteczność nauczania współpracującej z nami szkoły językowej – mówi Monika Borcovs, kierownik HR w Lafarge Polska.

Egzamin trwa 120 minut i składa się z dwóch części: „Reading” i „Listening”. Każda część składa się ze 100 pytań i daje możliwość zdobycia od 5 do 495 punktów. Rozwiązania wpisuje się w arkusze odpowiedzi, które są sprawdzanie elektronicznie. Dzięki temu wyniki testów są dostępne już po 48 godzinach. Od początku 2007 r. formuła egzaminu zostanie poszerzona o opcjonalne moduły „Speaking” i „Writing”. Innowacją jest również to, że wypowiedź ustna (Speaking) i praca pisemna (Writing) będą rejestrowane przez komputer i przesyłane do głównej siedziby ETS w Princeton w USA do sprawdzenia. W ten sposób w TOEIC zachowany zostanie najwyższy poziom obiektywizmu oceny.

Organizacja Educational Testing Service została utworzona w 1947 r., jako wspólna inicjatywa American Council of Education, Carnegie Foundation for the Advancement of Teaching i College Entrance Examination Board. Główną misją ETS było wówczas prowadzenie działań badawczych i organizacyjnych, które miały przyczynić się do podnoszenia poziomu kształcenia w Stanach Zjednoczonych. Obecnie ETS, która w USA nadal pozostaje organizacją non-profit, jest największą na świecie, niezależną instytucją, weryfikującą znajomość języka angielskiego. Zatrudnia ponad 2600 osób, spośród których ponad 1100 to najwyższej klasy eksperci, reprezentujący takie dziedziny naukowe jak psychologia, psychometria, statystyka, socjologia i informatyka. ETS stworzyło takie powszechnie znane testy jak TOEFL, GRE, SAT czy PRAXIS.