Ekomieszkanie droższe? Nie zawsze!

Tylko 4% Polaków nie oszczędza energii. Większość robi to na różne sposoby – poprzez gaszenia światła, stosowanie energooszczędnych żarówek, zakup energooszczędnych urządzeń. Rosnące zainteresowanie ekologią obserwują również deweloperzy. Hitem ostatnich miesięcy jest instalacja fotowoltaiczna. Na czym polega? Ile pozwala zaoszczędzić?


Według Badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski, coraz chętniej dbamy o ekologię. Najczęściej poprzez ograniczanie zużycia wody – tak robi 73% badanych. Ponad połowa (57%) deklaruje, że gdy tylko ma taką możliwość, zamiast samochodu wybiera komunikację miejską lub rower. Tylko 4% nie oszczędza prądu. Większość gasi światło (67%), stosuje energooszczędne żarówki (52%), uszczelniania okna (42%), kupuje energooszczędne pralki czy lodówki (40%).

Ekologia zaczyna obejmować również budownictwo mieszkaniowe w Warszawie. Najwięcej przykładów inwestycji z wykorzystaniem rozwiązań ekologicznych znajdziemy w budownictwie jednorodzinnym. Ale potencjał dostrzega też branża budownictwa wielorodzinnego w segmencie popularnym.

Troska o przyszłość


– Dzisiejszy klient patrzy w przyszłość. Myśli o tym, że warto zadbać nie tylko o siebie, ale również o otoczenie. Dlatego na warszawskim osiedlu Alpha Park stawiamy na nowoczesne i ekologiczne technologie, które ułatwią życie i zmniejszą rachunki. Zdecydowaliśmy się między innymi na panele słoneczne. Dla klientów to bardzo interesujący dodatek, który często przesądza o zakupie – mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży osiedla Alpha Park w Warszawie. Na czym polega rozwiązanie?

Instalacja fotowoltaiczna to system, który pozwala generować prąd elektryczny z energii słonecznej. Jej głównym elementem są panele fotowoltaiczne, utworzone z zespołu baterii słonecznych. Najczęściej instaluje się je na południowej części dachów budynków, która jest najbardziej nasłoneczniona. Instalacja pracuje o każdej porze roku, generując energię nawet w pochmurne dni (choć produkcja jest wtedy odpowiednio mniejsza, niż przy pełnym słońcu). To możliwe dzięki tak zwanemu promieniowaniu rozproszonemu, które jest obecne przez cały dzień, nawet gdy słońce nie jest bezpośrednio widoczne.

To się opłaca


Instalacja fotowoltaiczna opiera się na liczniku dwukierunkowym, który zlicza energię elektryczną wyprodukowaną przez panele słoneczne oraz energię pobraną z sieci.

– W praktyce, kiedy korzystamy z „tradycyjnego” prądu, płacimy standardową stawkę ustaloną przez dostawcę. Kiedy jednak używamy energii słonecznej, licznik „kręci się” w drugą stronę – dwa i pół razy szybciej, niż przy tradycyjnym naliczaniu. W efekcie na każdej kilowatogodzinie oszczędzamy 2,5 razy – mówi Andrzej Tyszka, inspektor ds. elektrycznych monitorujących instalację paneli fotowoltaicznych na osiedlu Alpha Park.

Mieszkańcy osiedla Alpha Park nadal będą mieli swój indywidualny pomiar, ale części wspólne (zasilane pomiarem administracyjnym), będą czerpały zarówno z prądu tradycyjnego, jak i pochodzącego z instalacji.- Dzięki temu rachunki za korzystanie z klatki schodowej, garaży, czy lamp przychodnikowych będą mniejsze – mówi Andrzej Tyszka.

Na mniejsze rachunki wpłynie również użyte przez dewelopera oświetlenie LED. Ciekawym rozwiązaniem będzie także zbieranie wody deszczowej, a następnie jej wykorzystanie do nawadniania terenów zielonych, czyli osiedlowych trawników, krzewów i drzew.

Eko nie musi być drogie


Coraz większe zainteresowanie rozwiązaniami ekologicznymi wśród Polaków sprawia, że interesuje się nimi rosnąca liczba deweloperów. Zdaniem Teresy Witkowskiej, ekologiczne rozwiązania w budynkach wielorodzinnych mogą być atutem dewelopera sprzedającego mieszkanie, ale jeśli spełniony zostanie jeden warunek – cena nie może być za bardzo wygórowana.

Potwierdzają to Badanie świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski.Troska o środowisko naturalne u większości Polaków przegrywa z rachunkiem ekonomicznym – większość nie jest w stanie zapłacić więcej za rozwiązanie ekologiczne na przykład „czystą energię”.

– Alpha Park udowadnia, że zastosowanie ekologicznych technologii nie musi wpływać na ceny mieszkań. Wiele z nich mieści się w limicie ceny Mieszkania dla Młodych, co pozwala zaoszczędzić na wymaganym wkładzie własnym – mówi Teresa Witkowska.

/Alpha Park