Wielofunduszowość była głównym zagadnieniem dyskutowanym przez ekspertów, podczas wczorajszego II Forum Finansowego, które zorganizowały Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową oraz AXA Polska.
W obliczu niekorzystnych dla finansów publicznych zmian demograficznych, eksperci z dziedziny ekonomii i finansów debatowali nad propozycjami podniesienia efektywności obecnego systemu emerytalnego. Jedna z najważniejszych zmian, proponowana przez specjalistów, polega na wprowadzeniu wielofunduszowości do II filaru systemu emerytalnego.
„W obecnej sytuacji aktywa wszystkich ubezpieczonych, bez względu na wiek, są inwestowane w identyczny sposób. Nie jest to optymalne rozwiązanie, ponieważ nie istnieje jedna dobra strategia inwestycyjna dla wszystkich. Ludzie starsi są niepotrzebnie eksponowani na ryzyko, z kolei osobom młodym odbiera się szansę na podniesienie wysokości przyszłej emerytury poprzez zainwestowanie większej części składki w aktywa przynoszące wyższe stopy zwrotu na rynku kapitałowym” – powiedział Robert Garnczarek, Dyrektor Pionu Zarządzania Aktywami oraz Członek Zarządu AXA PTE S.A.
Doświadczenia krajów o rozwiniętej gospodarce rynkowej wskazują jednoznacznie na opłacalność wprowadzenia dwóch lub więcej funduszy o niejednorodnej polityce inwestycyjnej i obarczonych różnym ryzykiem. W długim okresie najwyższe stopy zwrotu osiągane są bowiem z inwestycji w akcje.
„Ryzyko, że inwestycja w akcje przyniesie mniejszą stopę zwrotu niż inwestycja w obligacje, maleje wraz z wydłużaniem horyzontu inwestycji, a po przekroczeniu horyzontu 20-30 lat staje się znikome. Ponadto, w długim okresie czasu inwestycje w akcje lepiej zabezpieczają przed ryzykiem inflacji niż inwestycje w typowe obligacje o stałym oprocentowaniu” – powiedział prof. Wojciech Otto z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Temat wielofunduszowości jest złożony i wiele podmiotów zgłaszało już swoje propozycje dostosowania strategicznej alokacji środków zgromadzonych w II filarze do wieku ubezpieczonego, tzw. multifunduszy. Znane są już koncepcje m.in. Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Komisji Nadzoru Finansowego, Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych i AXA Polska, przedstawione w „Raporcie rynku OFE” oraz podczas I Forum Finansowego, które odbyło się 15 września 2009 roku.
Kwestią sporną, przy rozważaniu zagadnienia wielofunduszowości, jest liczba subfunduszy, horyzont czasowy inwestycji oraz zasady inwestowania dopuszczane w nowych funduszach. Oprócz tych tematów, podczas II Forum Finansowego poruszane były także kwestie benchmarku zewnętrznego, ryzyka i opłat oraz możliwości wyboru i zmiany rodzaju funduszu emerytalnego.
II Forum Finansowe umożliwia wymianę opinii oraz ekspertyz specjalistów z dziedzin ekonomii i finansów. W dyskusji na temat wielofunduszowości biorą udział m.in. dr Agnieszka Chłoń-Domińczak ze Szkoły Głównej Handlowej, prof. Wojciech Otto z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Krzysztof Jajuga z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Ewa Lewicka z Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych i dr Wojciech Misiąg z IBnGR oraz wielu innych uczestników rynku emerytalnego. Do udziału w debacie zaproszeni zostali także przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Finansów oraz Komisji Nadzoru Finansowego.
W związku z tematem II Forum Finansowego wydany został raport „Wielofunduszowość w systemie emerytalnym”, który wraz z wnioskami podsumowującymi dyskusję i zmianami w systemie emerytalnym, zostanie przekazany uczestnikom II Forum Finansowego. Raport zostanie również przekazany przedstawicielom administracji państwowej oraz wszystkim pozostałym zainteresowanym stronom – ekspertom i uczestnikom polskiego rynku emerytalnego.
Źródło: PR News