Eksperci debatują nad propozycjami poprawy sposobu działania systemu emerytalnego

Wielofunduszowość była głównym zagadnieniem dyskutowanym przez ekspertów, podczas wczorajszego II Forum Finansowego, które zorganizowały Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową oraz AXA Polska.

W obliczu niekorzystnych dla finansów publicznych zmian demograficznych, eksperci z dziedziny ekonomii i finansów debatowali nad propozycjami podniesienia efektywności obecnego systemu emerytalnego. Jedna z najważniejszych zmian, proponowana przez specjalistów, polega na wprowadzeniu wielofunduszowości do II filaru systemu emerytalnego.

„W obecnej sytuacji aktywa wszystkich ubezpieczonych, bez względu na wiek, są inwestowane w identyczny sposób. Nie jest to optymalne rozwiązanie, ponieważ nie istnieje jedna dobra strategia inwestycyjna dla wszystkich. Ludzie starsi są niepotrzebnie eksponowani na ryzyko, z kolei osobom młodym odbiera się szansę na podniesienie wysokości przyszłej emerytury poprzez zainwestowanie większej części składki w aktywa przynoszące wyższe stopy zwrotu na rynku kapitałowym” – powiedział Robert Garnczarek, Dyrektor Pionu Zarządzania Aktywami oraz Członek Zarządu AXA PTE S.A.

Koncepcja wielofunduszowości wpisuje się w realizację celów reformy emerytalnej z 1999 roku. Umożliwi ona pomnażanie środków znajdujących się w systemie otwartych funduszy emerytalnych, przy spełnieniu pewnych warunków w dłuższym horyzoncie czasowym” – dodał dr Bohdan Wyżnikiewicz, Wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Doświadczenia krajów o rozwiniętej gospodarce rynkowej wskazują jednoznacznie na opłacalność wprowadzenia dwóch lub więcej funduszy o niejednorodnej polityce inwestycyjnej i obarczonych różnym ryzykiem. W długim okresie najwyższe stopy zwrotu osiągane są bowiem z inwestycji w akcje.

„Ryzyko, że inwestycja w akcje przyniesie mniejszą stopę zwrotu niż inwestycja w obligacje, maleje wraz z wydłużaniem horyzontu inwestycji, a po przekroczeniu horyzontu 20-30 lat staje się znikome. Ponadto, w długim okresie czasu inwestycje w akcje lepiej zabezpieczają przed ryzykiem inflacji niż inwestycje w typowe obligacje o stałym oprocentowaniu” – powiedział prof. Wojciech Otto z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Temat wielofunduszowości jest złożony i wiele podmiotów zgłaszało już swoje propozycje dostosowania strategicznej alokacji środków zgromadzonych w II filarze do wieku ubezpieczonego, tzw. multifunduszy. Znane są już koncepcje m.in. Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Komisji Nadzoru Finansowego, Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych i AXA Polska, przedstawione w „Raporcie rynku OFE” oraz podczas I Forum Finansowego, które odbyło się 15 września 2009 roku.

Kwestią sporną, przy rozważaniu zagadnienia wielofunduszowości, jest liczba subfunduszy, horyzont czasowy inwestycji oraz zasady inwestowania dopuszczane w nowych funduszach. Oprócz tych tematów, podczas II Forum Finansowego poruszane były także kwestie benchmarku zewnętrznego, ryzyka i opłat oraz możliwości wyboru i zmiany rodzaju funduszu emerytalnego.

II Forum Finansowe umożliwia wymianę opinii oraz ekspertyz specjalistów z dziedzin ekonomii i finansów. W dyskusji na temat wielofunduszowości biorą udział m.in. dr Agnieszka Chłoń-Domińczak ze Szkoły Głównej Handlowej, prof. Wojciech Otto z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Krzysztof Jajuga z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Ewa Lewicka z Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych i dr Wojciech Misiąg z IBnGR oraz wielu innych uczestników rynku emerytalnego. Do udziału w debacie zaproszeni zostali także przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Finansów oraz Komisji Nadzoru Finansowego.

W związku z tematem II Forum Finansowego wydany został raport „Wielofunduszowość w systemie emerytalnym”, który wraz z wnioskami podsumowującymi dyskusję i zmianami w systemie emerytalnym, zostanie przekazany uczestnikom II Forum Finansowego. Raport zostanie również przekazany przedstawicielom administracji państwowej oraz wszystkim pozostałym zainteresowanym stronom – ekspertom i uczestnikom polskiego rynku emerytalnego.

Źródło: PR News