emFinanse: O tym nie powie Ci Święty Mikołaj

Ach te prezenty

Grzegorz Pietrzak, Ekspert ds. Kredytów Gotówkowych firmy emFinanse Doradcy Finansowi: – Dokładnie przeanalizowaliśmy wydatki na zbliżające się święta, na które musi być przygotowana czteroosobowa rodzina. Okazało się, że w największym stopniu ich budżet obciążają prezenty, na które trzeba przeznaczyć około 200 złotych.

Drogie święta

Tymczasem prezenty nie są jedyną pozycją w świątecznych wydatkach. – Przygotowanie Wigilii dla czteroosobowej rodziny to koszt około 400 złotych – wylicza Grzegorz Pietrzak. – Taką samą kwotę przeznaczyć należy na urządzenie pozostałych świątecznych dni.

Oczywiście kwoty te mogą znacznie wzrosnąć, jeśli zdecydujemy się na droższe prezenty, czy organizację bardziej „wystawnych” świąt.

Minimalny koszt zorganizowania Świąt Bożego Narodzenia dla czteroosobowej rodziny

Z pomocą banków

Taki koszt może być zbyt dużym obciążeniem dla domowego portfela, w którym musi znaleźć się miejsce na comiesięczne wydatki w postaci opłat za mieszkanie, czy dodatkowych lekcji dla dzieci. Od kilku lat w tym trudnym finansowo okresie z pomocą przychodzą banki, coraz częściej wprowadzające promocje kredytów gotówkowych. – Jest to czas niezwykłej aktywności znacznej części instytucji finansowych – podkreśla Grzegorz Pietrzak z emFinanse. – Pierwsze promocje pojawiają się już w połowie lub pod koniec listopada. Wśród elementów promocyjnych znajdują się między innymi: możliwość rozpoczęcia spłat nawet po kilkudziesięciu dniach, mniejsze oprocentowanie czy marża. Na rynku pojawiają się propozycje kredytów, w ramach których kredytobiorcy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze, będące „świątecznym prezentem” dla klientów. Coraz częściej spotkać można także oferty kuszące możliwością wygrania atrakcyjnych nagród.

Z rozsądkiem pod rękę

Kredyty gotówkowe pozwalają rozłożyć świąteczne wydatki na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt miesięcy. – Jeśli zdecydujemy się na kredyt na przykład na 1000 złotych, to w przypadku rozłożenia spłaty na 12 miesięcy w równych ratach, kredytobiorca zobowiązany będzie co miesiąc spłacać około 95 zł – podkreśla Grzegorz Pietrzak, ekspert emFinanse, Doradcy Finansowi.

Przykładowa kalkulacja rat w przypadku kredytów zaciągniętych na 12 miesięcy i spłacanych w równych ratach:

Jednakże kredytobiorcy powinni pamiętać o rozwadze, a decyzję o podjęciu kredytu warto poprzedzić dokładną analizą sytuacji finansowej. – Ponadto przed wyborem oferty należy przejrzeć dokładnie propozycje przynajmniej kilku instytucji finansowych – podkreśla Grzegorz Pietrzak z emFinanse. – Tylko to pozwoli na wybranie najlepszego rozwiązania. Tym bardziej, że obecnie kredytobiorcy są zasypywani różnymi promocjami. Tymczasem nie zawsze są one dla nich korzystne – obniżając oprocentowanie banki mogą starać się w inny sposób podwyższyć koszt na przykład wprowadzając dodatkowe obligatoryjne opłaty. Dlatego analizując oferty należy dokładnie przeliczyć wysokość raty i zapytać o dodatkowe opłaty.

Jednak w gąszczu ofert łatwo się pogubić. Dlatego, jeśli przytłacza nas ilość propozycji kredytowych, warto skorzystać z porady doradców finansowych. Nie tylko pokażą nam bogatą ofertę z różnych banków, ale także przedstawią różnice między innymi w wysokości rat, kosztach realnych kredytu itp.

Święta nie muszą być zbytnim obciążeniem dla domowego budżetu. Wystarczy wcześniej przyjrzeć się zbliżającym wydatkom i własnym możliwościom finansowych, a także poszukać oszczędności lub dodatkowego „zastrzyku gotówki”. Kredyty gotówkowe mogą być dobrym rozwiązaniem, pozwalają bowiem rozłożyć świąteczne wydatki na raty.

Najważniejsze jednak, aby w przedświątecznym, gorączkowym zabieganiu nie dać się skusić różnym promocjom, tylko wybrać rozwiązanie najlepsze dla domowego budżetu. – Obecne oferty zachęcają, jednak pamiętajmy, że kredyt to także zobowiązanie, które będziemy musieli spłać przez kilka najbliższych miesięcy – podkreśla Grzegorz Pietrzak. – Dlatego wybierajmy rozsądnie.