Erotyki kuszą inwestorów

Aukcji towarzyszyć będzie pojawienie się na rynku pierwszego numeru nowego magazynu dla miłośników sztuki i kolekcjonerów „Antyki”.

AKTY I EROTYKI

Na najbliższej aukcji DESY Unicum na licytację wystawionych zostanie kilkadziesiąt aktów i erotyków. Ten od zaczątków sztuki przewijający się motyw zawsze znajduje swoich miłośników wśród kolekcjonerów sztuki. Prezentowane rysunki i grafiki sięgają od subtelnych przedstawień ciała kobiecego, po dwuznaczne akty, autorstwa wybitnych twórców. Już od kilkuset złotych będzie można licytować litografie Alfonsa Karpińskiego „Leżąca z papierosem” czy „Kapiąca się” z 1919 roku. Wśród kilkudziesięciu obrazków, które mogą stanowić idealne uzupełnienie wystroju buduaru, gabinetu czy sypialni są również „Akt w czerwonej draperii” Janusza Marii Brzeskiego czy „Fontanna w mieście” Edwarda Dwurnika, którego niewiele osób podejrzewałoby o tego typu tematykę.

WARSZAWSKIE RARYTASY

Na VARIACH nie zabraknie też przykładów sztuki związanych z dziejami Warszawy: od socrealistycznego obrazu „Odbudowa Barbakanu w Warszawie” autorstwa Aleksandra Teslara, po zegary kieszonkowe i stołowe, pochodzące z warszawskich pracowni. Przykładowo od 9.000 zł. będzie można licytować złocony zegarek kieszonkowy z ok. 1801 r. Miniatura na zegarku przedstawia cara Aleksandra I w mundurze regimentu preobrażeńskiego z gwiazdą orderu Św. Andrzeja z błękitną wstęgą orderową. Najprawdopodobniej zegarek był jednym z wielu prezentów, jakie car Aleksander rozdawał podczas swojej koronacji w 1801 r. Jest to niekwestionowany rarytas dla kolekcjonerów zegarków, a ze względu na miniaturę cara Aleksandra I, szczególnie atrakcyjny dla wschodnich inwestorów. Uwagę zwraca również zegar stołowy z okresu dwudziestolecia międzywojennego, wykonany przez istniejącą od 1874 r. firmę A. Modro.

PIĘKNO NATURY

W ofercie październikowych VARII znajdzie się kilka interesujących przykładów scen rodzajowych i pejzaży, a wśród nich olejne płótno „Kwitnące Jabłonie” Józefa Wrzesińskiego. Ta piękna, młodopolska w duchu kompozycja, nawiązuje swoją formą do dzieł najlepszych polskich artystów tego okresu, takich jak Stanisław Wyspiański czy Leon Wyczółkowski. Inne dzieło -„Konie” – wyszło spod ręki Adolfa Gustawa Friedricha – absolwenta Akademii Drezdeńskiej oraz syna znanego niemieckiego malarza romantycznego Caspara Davida Friedricha. Obrazy rodziny Friedrichów znajdują się w zbiorach muzeów w Dreźnie, Wiedniu, Chemnitz, Lipsku, Pradze, Budapeszcie, a także Krakowie. Warto również wspomnieć niepowtarzalny obraz „Śniadanie na trawie” – impresjonistyczne arcydzieło w ujęciu PRL-owskim autorstwa Jerzego Dudy–Gracza, jednego z najoryginalniejszych polskich prześmiewców.

RÓŻNOŚCI

Jak na VARIA przystało i tym razem nie zabraknie różności, i to nie tylko z naszej części świata. Warto zwrócić uwagę na bogato zdobioną japońską wazę ceramiczną w typie satsuma o imponujących rozmiarach (104 cm!). Inny ciekawy obiekt to brązowa rzeźba przedstawiająca mitologicznego Atlasa z kulą ziemską autorstwa Franza von Stucka. Jest to przykład solidnego warsztatowo dzieła jednego z najciekawszych twórców symbolizmu i przedstawiciela monachijskiej secesji. Uwagę zwraca też srebrno-hebanowy rondel z pokrywą, który wyszedł spod rąk złotnika Karola Malcza – jednego z najciekawszych i najbardziej poszukiwanych warszawskich złotników XIX wieku.

CZAS I MIEJSCE

Aukcja odbędzie się 20 października 2005 roku o godz. 18.00 w domu aukcyjnym DESY Unicum, przy ul. Marszałkowskiej 34-50 w Warszawie, gdzie już od dziś można oglądać wystawione na licytację dzieła sztuki.