Europejczycy chcą Konstytucji

Według badania przeprowadzonego dla Komisji Europejskiej pod koniec 2005 roku, 63% mieszkańców Unii Europejskiej deklaruje poparcie dla Konstytucji co oznacza wzrost o dwa punkty procentowe w stosunku do wyników poprzedniej fali pomiaru (czerwiec 2005 r.). Przeciwko tej idei opowiada się co piąty Europejczyk.

Podobne poparcie względem Konstytucji dla Unii deklarują również Polacy – ponad połowa naszych rodaków (60%) mówi „tak” dla europejskiej ustawy zasadniczej, 19% jest jej przeciwna, a 21% nie ma zdania w tej kwestii.

Jak wynika z badania Eurobarometr znaczny wzrost poparcia dla idei Konstytucji odnotowano we Francji (z 60% wskazań w poprzedniej fali badania do 67% obecnie) i Holandii (z 53% wskazań w poprzedniej fali badania do 62% obecnie). Warto dodać, że w referendach zorganizowanych w obydwu krajach w czerwcu ubiegłego roku zarówno Francuzi, jak i Holendrzy głosowali przeciwko Konstytucji Europejskiej. Wśród krajów, w których odnotowano największe poparcie dla Konstytucji znalazły się Niemcy (74%) oraz Włochy (70%) natomiast najmniejsze w Wielkiej Brytanii (46%), a także w Danii (45%).

Jakkolwiek z sondażu Eurobarometr wynika, że Europejczycy są optymistycznie nastawieni względem idei Konstytucji to jednak niemal połowa badanych (49%) twierdzi, iż ustawa powinna być renegocjowana. Jeden na pięciu respondentów (22%) jest zdania, że państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny kontynuować proces przyjmowania Konstytucji, a 13% opowiada się za rezygnacją z tej ustawy. W Polsce natomiast rozkład opinii wygląda trochę inaczej: 57% Polaków chce renegocjacji Konstytucji, 17% – kontynuacji procesu jej wdrażania natomiast 13% – rezygnacji z Konstytucji.

Najwięcej głosów domagających się renegocjacji Konstytucji odnotowano we Francji (65%) oraz Holandii (64%). Wyniki referendum przeprowadzonego w tych krajach nie zwiększyły liczby zwolenników rezygnacji z Konstytucji: odpowiednio tylko 15% i 16% osób uznało, iż jest to najlepsze rozwiązanie.

W ramach sondażu Eurobarometr respondenci zostali zapytani również o tempo prac związanych z „budowaniem” Europy przez Unię Europejską. Wyniki badania ukazują powiększającą się różnicę pomiędzy opiniami respondentów odnośnie tempa budowy Europy, a ich oczekiwaniami na ten temat. Zarówno opinie, jak i oczekiwania uległy pogorszeniu w stosunku do wyników z listopada 2004 roku i są porównywalne z danymi, które odnotowano w 1997 roku.

Widać więc, że europejska opinia publiczna zbieżna jest z aktualnym okresem przejściowym dotyczącym Konstytucji Europejskiej: postrzegane tempo rozwoju Europy nie jest tak szybkie, jak w latach ubiegłych, a chęć jego zwiększenia jest obecnie mniej wyraźna niż w przeszłości.