Europejski rynek pracy wyrzeka się młodych i starych

Pakiet rozwiązań w tej sprawie przygotował niemiecki poseł Thomas Mann. Pomysł opiera się na międzypokoleniowej solidarności. Jedną z kontrowersyjnych zmian w ramach wzajemnego wspierania się pokoleń miałaby być gwarancja zatrudnienia dla osób młodych, które od co najmniej sześciu miesięcy przebywają na bezrobociu.

W kontekście osób starszych proponuje się natomiast zwiększenie ich zatrudnienia do poziomu przynajmniej 55% z jednoczesnym ograniczaniem przywilejów emerytalnych.

Autor raportu wyraźnie podkreśla, że europejski rynek pracy przejdzie w najbliższych latach swoistą metamorfozę. Coraz większą część siły roboczej będą stanowiły osoby starsze, po 55. roku życia i nieuniknionym jest efektywne zagospodarowanie ich potencjału. Jednocześnie coraz niższy będzie odsetek osób młodych, stanowiących zwykle trzon gospodarki.

Przesunięcie granicy wieku emerytalnego jest najczęściej cytowanym sposobem radzenia sobie z nadchodzącymi strukturalnymi zmianami na rynku pracy. Mann zwraca w swoim raporcie uwagę, że równie istotną rolę w kształtowaniu rynku pracy odegra rodzina, mobilność pracowników i polityka ekonomiczna ukierunkowana na osoby starsze.

Posłowie parlamentarnej komisji Zatrudnienie i Sprawy Socjalne zapoznali się z raportem T. Manna na początku czerwca.