Europejskie banki publiczne nie są wystarczająco przejrzyste

Dziś po raz pierwszy w historii brytyjska grupa „Publish What You Fund” opublikowała Indeks Przejrzystości Pomocy, z którego wynika, że w kwestii przejrzystości polityk Europejski Bank Odbudowy I Rozwoju (EBOR) oraz Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) pozostają daleko w tyle za innymi międzynarodowymi instytucjami finansowymi, takimi jak Bank Światowy (1m-ce) czy Afrykański Bank Rozwoju (3 m-ce).

Według Desislavy Stoyanovej, koordynatorki koalicji Counter Balance „negatywne oceny banków pokazują, że europejscy obywatele nie mają pewności na co przeznaczane są ich pieniądze”.

W rankingu, w którym oceniano przejrzystość 58 instytucji, EBI zajął 37 miejsce, zaś EBOR uplasował się na pozycji piętnastej.

Fatalny wynik Europejskiego Banku Inwestycyjnego wynika z faktu, że bank udziela niewystarczających informacji na temat wspieranych projektów oraz działa poza ustalonymi ramami określającymi zasady efektywności pomocy [1]. W rezultacie operacje EBI zagrażać mogą wysiłkom innych donorów, zaś efekty udzielanych pożyczek jest trudno ocenić.

„Biorąc pod uwagę rosnące zaangażowanie EBI w finansowaniu rozwoju, instytucja ta musi niezwłocznie zastosować się do rekomendacji posłów Parlamentu Europejskiego oraz społeczeństwa obywatelskiego i stać się bardziej odpowiedzialną, transparentną i demokratyczną” mówi Karin Christiansen, dyrektor zarządzający grupy Publish What You Fund. „Pierwszym krokiem w tym kierunku powinno być wdrożenie przez Bank zasad Międzynarodowej Inicjatywy na Rzecz Przejrzystości Pomocy (International Aid Transparency Initiative)” dodaje Christiansen. EBI jako Bank Unii Europejskiej powinien być w stanie wykazać się doskonałymi wynikami w zakresie przejrzystości.

W przypadku EBOR-u, który znalazł się poza pierwszą dziesiątką, problem stanowi brak wystarczających oraz odpowiednio wcześnie udostępnianych lokalnym społecznościom informacji na temat finansowanych  projektów. Według  Fidanki Bacheva-McGrath, koordynatorki sieci organizacji CEE Bankwatch „Wielokrotnie w ciągu ostatnich lat EBOR inwestując w przemysł wydobywczy nie podawał informacji na temat projektów, które zamierzał sfinansować, nieznane są również konkretne skutki społeczne i środowiskowe wspieranych przez bank inwestycji”.

Indeks Przejrzystości Pomocy jest dostępny na stronie: http://www.publishwhatyoufund.org/index

[1]  EBI nie jest sygnatariuszem Deklaracji Paryskiej

Źródło: BankWatch.org