Expander: Gdzie po szybki kredyt hipoteczny?

Według ankiety przeprowadzonej wśród doradców finansowych Expandera najszybszymi bankami, udzielającymi kredytów hipotecznych są GE Money Bank, BGŻ i Pekao SA. Doradców poproszono, by sklasyfikowali banki pod względem szybkości uzyskiwania kredytu jako: szybkie – gdy od momentu złożenia kompletnego wniosku do wypłaty kredytu mija z reguły mniej niż 2 tygodnie, przeciętne – gdy potrzeba na to od 2 do 4 tygodni oraz wolne – gdy zajmuje to ponad miesiąc.

Zebrane informacje posłużyły do stworzenia rankingu szybkich banków. Największa szansa na szybkie uzyskanie kredytu, poza wymienionymi już GE, BGŻ i Pekao jest w Kredyt Banku i Nykredit. Najdłużej natomiast trzeba czekać na kredyt w Polbanku. Otrzymał on przeważającą większość ocen „wolny”, dużo więcej niż poprzedzające go w rankingu Santander Consumer Bank, Fortis Bank, mBank i Lukas Bank. W tych bankach trzeba się liczyć z przynajmniej miesiącem oczekiwania na kredyt mieszkaniowy.

Czy banki szybsze to automatycznie także banki pobierające wyższe odsetki? Aby to sprawdzić wyniki ankiety zostały porównane z oprocentowaniem kredytów w poszczególnych bankach. Okazało się, że w przypadku najwolniejszego z banków – Polbanku tak długi okres oczekiwania jest związany z dużą ilością składanych przez klientów wniosków, a to zaś jest efektem atrakcyjnej oferty, przede wszystkim w CHF. Ten bank podchodzi liberalnie do obliczania zdolności kredytowej dla kredytów we frankach. Dzięki temu w szwajcarskiej walucie można dostać kredyt na wyższą kwotę niż w złotych, co jest ewenementem na rynku. Natomiast „szybki” BGŻ oferuje jedno z najwyższych na rynku oprocentowanie kredytów w złotych.

Jednak to, że banki szybkie są drogie, a wolne tanie, nie jest regułą – znajdziemy banki, które szybko obsługują wnioski i jednocześnie mają niskie oprocentowanie. Uznany za jeden z najszybszych – GE Money Bank ma najniższe oprocentowanie kredytów w złotych. Nykredit natomiast oferuje najniższe na rynku oprocentowanie pożyczek hipotecznych.

Wykres: Na osi X umieszczono dane z ankiety dotyczącej szybkości udzielania kredytów, im wyższa wartość tym szybciej uzyskiwany jest kredyt. Na osi Y podano jak oprocentowanie kredytu w danym banku (300 tys. zł, 75% LTV, PLN) różni się od średniego oprocentowania we wszystkich badanych bankach. Zatem banki szybkie i tanie znajdują się w prawym dolnym rogu wykresu. W górnym lewym zaś banki najdroższe i najwolniejsze.

Źródło: Expander, banki

Czas, w jakim możemy uzyskać kredyt, jest dla większości osób bardzo ważny. W przypadku opóźnienia we wpłatach, oprócz stresu, często konieczne staje zapłacenie odsetek. W skrajnych przypadkach może to również doprowadzić do zerwania umowy przedwstępnej, czyli utraty zaliczki i tym samym szansy nabycia upatrzonego mieszkania. Ponadto jest to istotne przede wszystkim wtedy, gdy trafia się okazja i trzeba szybko wyłożyć pieniądze.

Dla tych wszystkich, którzy chcą uniknąć negatywnych skutków niedopełniania terminów, Expander przygotował specjalną ofertę – Pogotowie Kredytowe. Jest ona skierowana do klientów nabywających mieszkanie w Warszawie. Pogotowie umożliwia zdobycie środków na zakup mieszkania w ciągu 3 dni. Warunkiem dotrzymania tego terminu jest to, aby klient złożył od razu wszystkie wymagane przez bank dokumenty.