Firma na swoim, czyli unijny kredyt z dofinansowaniem dla dolnośląskich przedsiębiorców

By rozwijać się, firma potrzebuje pieniędzy – niezależnie od tego, czy powstała wczoraj, czy kilka lat temu. Rozwiązaniem jest kredyt. Co jednak zrobić, gdy zabezpieczenia brak, a ewentualne raty wydają się za wysokie? Wziąć kredyt dla firm z dofinansowaniem unijnym.


Wystarczy pół roku działalności i dobra historia kredytowa, a w przypadku zawodów zaufania publicznego (np. lekarz, tłumacz przysięgły, adwokat, notariusz, położna, księgowy, architekt) – zaledwie trzymiesięczna obecność na rynku, także poparta dobrą historią kredytową. Unijny kredyt mogą uzyskać nawet dopiero co założone firmy z Dolnego Śląska – w takim przypadku potrzebne jest jednak zabezpieczenie w postaci nieruchomości.

Sfinansować rozwój


– Unijny kredyt dla przedsiębiorców można porównać do funkcjonującego obecnie programu „Mieszkanie dla młodych” czy dawnego „Rodzina na swoim”. Tak jak ich celem jest pomoc w usamodzielnieniu się młodych osób, stanięciu przez nie „na nogi”, tak kredyt z unijnym dofinansowaniem pomaga rozwinąć się przedsiębiorcom z Dolnego Śląska – mówi Dominik Szczepaniak z firmy doradztwa finansowego Domenico.

Podobnie jak wielkość stażu, przeszkody w uzyskaniu kredytu z unijnym dofinansowaniem nie stanowi też forma działalności gospodarczej – wnioski mogą składać zarówno prowadzący jednoosobową działalność, jak i np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Maksymalna wysokość kredytu niezabezpieczonego wynosi 150 tys. zł, a zabezpieczonego nieruchomością – 500 tys. zł.

Katalog celów, na które można przeznaczyć środki z unijnego kredytu, nie jest zamknięty. Chodzi o środki trwałe na szeroko pojęty rozwój firmy. Przedsiębiorca może zatem sfinansować maszyny i inne urządzenia, także zakup lub budowę nieruchomości, a nawet jej modernizację, o ile służy celom firmy. To również świetny sposób na zakup nowego auta – zarówno osobowego, jak i dostawczego.

Bez kosztów wstępnych


Zaleta unijnego kredytu z dofinansowaniem to brak konieczności ponoszenia kosztów na wstępie, jak prowizja czy ubezpieczenie. W ciągu 90 dni od podpisania umowy z bankiem kredytobiorca zobowiązany jest przedstawić dokumenty potwierdzające prawidłowe wykorzystanie środków z kredytu. Maksymalny okres kredytowania wynosi niemal 5 lat (59 miesięcy).