Fondee wprowadza konta inwestycyjne dla dzieci

Fondee wprowadziło konta inwestycyjne dla dzieci. Podobnie jak te „dla dorosłych”, składają się one z funduszy ETF, a wszystkie depozyty są automatycznie inwestowane. Wystarczy jedno zlecenie stałe i zajmuje się nimi aplikacja. Dodatkowo, w przypadku dzieci, inwestować można z obniżoną opłatą w wysokości 0,2% wartości portfela rocznie.

W dniu 18. urodzin dziecka konto przechodzi pod jego zarząd i staje się klasycznym portfelem. Dziecko otrzyma pełny dostęp do swoich inwestycji. Może wypłacić pieniądze i mieć je na koncie w ciągu 3 dni – lub nadal je pomnażać. W przypadku, kiedy wypłacenie pieniędzy jest konieczne zanim dziecko osiągnie pełnoletność, dotychczasowa opłata za zarządzanie zostanie przeliczona według wysokości standardowej stawki 0,9% rocznie.

– 100 000 zł odłożone dla dziecka na konto bankowe lub w kopertę, za 18 lat będzie warte aż 40% mniej. Oszczędzając bez zysku, rodzice po latach realnie przekazują dzieciom mniej, niż odłożyli  – 100 000 zł będzie warte 58 740 zł  zakładając tylko 3% inflację, a nie na przykład taką, z jaką mamy do czynienia dzisiaj – mówi Jan Hlavsa, CEO Fondee.

Niektóre instrumenty mogą pochłaniać znaczną część zysków, dlatego warto poszukać produktów z niskimi opłatami.

– Przykładowo w Fondee oferujemy portfele ze zniżkami dla dzieci, gdzie pobieramy najniższe opłaty na rynku – zaledwie 0,2% rocznie. Niektóre instrumenty mają określony czas trwania, inne zaś wymagają konkretnego okresu wypowiedzenia, dlatego tak ważne jest, by zapoznać się z warunkami wypowiedzenia umowy i wypłaty środków, a także ze zwrotami, ryzykiem i opłatami – tłumaczy Jan Hlavsa. Co ważne, członkowie rodziny mają możliwość zasilenia konta dziecka. To innowacyjne podejście zastępuje tradycję wręczania kopert na komunie i inne okazje, zapewniając nowoczesną i opłacalną alternatywę – dodaje.

W długim horyzoncie inwestycyjnym kluczowe znaczenie ma to, ile zarobi dany instrument finansowy. Nie ma sensu oszczędzać na odległe cele. Oszczędzanie może wydawać się atrakcyjne, ponieważ wartość pieniędzy nie może spaść poniżej wartości kwoty, która została zdeponowana, ale w rzeczywistości nigdy nie pokona ono inflacji, która w dłuższej perspektywie wynosi około 2-3% rocznie.

Źródło: Fondee