Fortis i Dominet połączą się 1 lipca 2009 r.

– Nowy Fortis Bank będzie bankiem uniwersalnym. Będziemy obecni we wszystkich segmentach rynku. Chciałbym jednak wyraźnie podkreślić, że połączenie obu banków nie zmieni naszych zainteresowań segmentem przedsiębiorstw, bo ten zawsze będzie ważną częścią naszej działalności – mówi Alexander Paklons, prezes Zarządu Fortis Banku Polska SA.

W styczniu tego roku oba banki podpisały umowę, w której zobowiązały się do działań mających umożliwić ich połączenie. Od tego czasu m.in. powołały zespoły robocze, ustaliły warunki współpracy w zakresie integracji systemów IT, przygotowały strategię działalności detalicznej.

– Połączymy się wcześniej niż to wynika z decyzji Komisji Nadzoru Bankowego, która dała nam czas do 2011 r. – mówi Alexander Paklons. – Od początku tego roku pracujemy nad tym, aby proces przebiegł płynnie z punku widzenia naszych klientów i pracowników.

Wiadomo już, że nowym bankiem pokieruje dotychczasowy prezes Zarządu Fortis Banku Polska SA i przewodniczący Rady Nadzorczej Dominet Banku SA, Alexander Paklons. Natomiast za rozwój oferty detalicznej odpowiadać ma Jacek Obłękowski, obecnie prezes Zarządu Dominet Banku SA.

W perspektywie najbliższego roku formuła współpracy z klientami zarówno w Dominet Banku, jak i Fortis Banku nie zmieni się. Natomiast po 1 lipca przyszłego roku klienci obu banków na takich samych warunkach będą mogli korzystać z sieci bankomatów własnych; Ujednolicone zostaną parametry oferty obu banków, w tym polityka kredytowa. Po 1 lipca klienci firmowi będą mogli korzystać z jednego dealing roomu. Kontynuowana będzie integracja wszystkich systemów operacyjnych, które wspierają biznes. Klienci będą informowani o wszystkich zmianach z odpowiednim wyprzedzeniem. Już teraz o ważnych wydarzeniach związanych z integracją banki informują na swoich stronach internetowych.

Dotychczasowa działalność obu banków koncentrowała się na innych segmentach rynku.

Fortis Bank specjalizuje się w personal banking, od 2006 roku rozwija w Polsce działalność private banking. Ważnym źródłem jego zysków jest bankowość korporacyjna i obsługa małych i średnich przedsiębiorstw. Bank obsługuje 56 tys. klientów i zatrudnia prawie 1800 pracowników. Doświadczeniami na polu masowej bankowości detalicznej może się z kolei pochwalić Dominet Bank, który działa na rynku przez sieć 210 placówek detalicznych, z których pond 60 proc. funkcjonuje na zasadzie franczyzy. Zatrudnia ok. 1100 pracowników i współpracuje z ponad 320 tys. klientów. Połączenie obu banków sprawi, że nowa instytucja znajdzie się na 11. miejscu w sektorze bankowym pod względem wielkości aktywów (wg. danych za I kw. br.).

Połączenie Fortis Banku i Dominet Banku w największym stopniu przełoży się właśnie na działalność detaliczną. W ofercie nowej instytucji pojawią się nowe produkty oszczędnościowo-inwestycyjne dla klientów indywidualnych, poszczególne segmenty klientów będą miały do dyspozycji różne formy kredytowania.

Nowy Fortis będzie budował markę detaliczną poprzez szeroką sieć sprzedaży. Co roku bank będzie otwierał min. 50 nowych placówek, które będą się specjalizowały w masowej bankowości detalicznej oraz obsłudze mikrofirm.

W pierwszym kwartale przyszłego roku zakończy się rebranding 200 placówek Dominet Banku. Projekt w pierwszej kolejności będzie polegał na zmianie zewnętrznych oznaczeń placówek. Zmieniona w tym czasie zostanie również wizualizacja wszystkich, dostępnych w oddziale materiałów drukowanych.

– Marka Dominet nie zniknie z rynku; wiążemy z nią plany, o których będziemy jeszcze informować – mówi Jacek Obłękowski, prezes Zarządu Dominet Banku.

Połączenie obu banków odbędzie się zgodnie z kodeksem spółek handlowych, który reguluje zasady przejęcia niepublicznej spółki kapitałowej przez spółkę publiczną. Majątek Dominet Bank SA zostanie przeniesiony na Fortis Bank. Ten ostatni wyemituje akcje, które zostaną przekazane dotychczasowemu akcjonariuszowi Dominet Banku – spółce Dominet S.A. Jej właścicielem jest Fortis BANK SA/NV, który jest również posiadaczem 99,19 proc. akcji Fortis Bank Polska.

Umowę na zakup 100 proc. akcji Dominet Banku Fortis podpisał 27 października 2006 r. Zakup Dominet Banku sfinalizowany został 21 marca 2007 r.