Forum Dywidendowy FIZ, zarządzany przez Forum TFI, znalazł się kolejny raz w czołówce polskich funduszy dywidendowych. Fundusz ten równie dobrze wypada w rankingu Bloomberga od początku swojej działalności.
Wyniki inwestycyjne Forum Dywidendowego FIZ w październiku br. uplasowały go ponownie na drugim miejscu. Tak wysoką pozycję zajmuje on zarówno obecnie, jak i od początku jego funkcjonowania, tj. od czerwca 2013 r.
Fundusz dywidendowy znajdujący się w ofercie Forum TFI zakłada osiąganie bieżącego dochodu z dwóch źródeł: dywidend oraz odsetek. Zastosowaną w nim przeciwwagą ograniczającą ryzyko inwestycyjne jest dywersyfikacja sektorowa i geograficzna, mająca na celu ciągłe poszukiwanie najlepszych możliwości inwestycyjnych.
Oprócz regularnego i stabilnego dochodu z tytułu dywidend i odsetek, do jego zalet należy także długoterminowy wzrost wartości aktywów poprzez selekcję najlepszych spółek. Fundusz ma za zadanie coroczne wypłacanie uzyskanych dochodów.
Wypłata „dywidend” będzie następować poprzez umorzenie certyfikatów, dzięki czemu podatek naliczany będzie tylko od różnicy pomiędzy ceną nabycia certyfikatów, a ich wartością w chwili umorzenia.
Na wyniki Forum Dywidendowego FIZ wpłynęła dobra sytuacja na polskiej giełdzie.
– Na naszym parkiecie we wrześniu 2013 r. odnotowywane były silne wzrosty, które były kontynuowane także w październiku. Stało się tak w dużej mierze dzięki napływowi kapitału zagranicznego – inwestorzy globalni wciąż sceptycznie patrzą na rynek turecki natomiast Rosja, ze względu na spadające ceny ropy, także nie należy obecnie do preferowanych rynków. Stąd też Polska w ostatnim czasie była jednym z najchętniej wybieranych rynków dla kapitału zagranicznego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział Michał Hulbój, członek zarządu i dyrektor Biura Zarządzania Aktywami Forum TFI.
W najbliższym czasie Forum TFI nie zmieni pozytywnego nastawienia do sektora małych i średnich spółek, który w ocenie analityków spółki w następnych kilku miesiącach wciąż powinien zachowywać się lepiej niż walory dużych spółek. Za małymi spółkami przemawia również relatywnie wysoka stopa dywidendy, która w wielu przypadkach jest o wiele wyższa niż osiągana przez spółki z sektora finansowego, szczególnie po silnych wzrostach, jakie w ostatnim czasie notowały akcje polskich banków.
Źródło: Forum TFI