Forum Ekonomiczne z udziałem prof. Johna Taylora

Jaką rolę w kryzysie odegrały banki centralne? Kto jest głównym winowajcą największego od półwiecza załamania gospodarczego? Na te i inne pytania odpowie 22 czerwca w Warszawie prof. John Taylor w trakcie Forum Makroekonomicznego organizowanego przez BRE Bank. Tematem przewodnim Forum jest kryzys finansowy, a prof. John Taylor będzie gościem specjalnym wydarzenia, które będzie transmitowane na stronach Bankier.pl.

John B. Taylor jest profesorem ekonomii na Uniwersytecie Stanforda. Był także członkiem zespołu doradców prezydentów G. Forda oraz G.W. Busha. Jest jednym z największych autorytetów w dziedzinie makroekonomii, polityki monetarnej oraz ekonomii międzynarodowej.

Transmisja z Forum już jutro na stronach Bankier.pl. Początek relacji o godz. 10:00, dostęp ze strony głównej portalu. Zapraszamy do oglądania!

SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM FM
09.30-10.00 – powitalna kawa
10.00- 10.02– oficjalne powitanie gości przez Prezesa Mariusza Grendowicza (transmisja w Bankier.pl)
10.02- 10.05 – wprowadzenie Prezesa Przemysława Gdańskiego (transmisja w Bankier.pl)
10.05-11.40 – pierwszy panel (transmisja w Bankier.pl)
11.40-12.00 – przerwa kawowa (rozmowy z goścmi na żywo – transmisja w Bankier.pl)
12.00-13.30 – drugi panel (transmisja w Bankier.pl)
13.30 – 14.00 – sesja Q&A (transmisja w Bankier.pl)
14.00 – 15.00 – lunch w formie bufetowej
15.00 – 16.00 – podpisywanie książek przez J.B Taylora i L.Balcerowicza

W świecie naukowym profesor Taylor zasłynął artykułem opublikowanym w 1993 r. pt. „Dyskrecjonalność kontra reguły polityki w praktyce”. Przedstawił w nim koncepcję prowadzenia polityki monetarnej, która istotnie odbiegała od obowiązujących wówczas zasad. Obecnie jest ona znana jako „reguła Taylora”.

W swojej pracy Taylor argumentował, że bank centralny, który prowadzi dyskrecjonalną politykę pieniężną, osiąga niezadowalające rezultaty na polu stabilizacji cen. Dyskrecjonalną politykę należy rozumieć jako działania podmiotów odpowiedzialnych za politykę monetarną oparte na ich własnej ocenie obecnej i przyszłej sytuacji gospodarczej. W takim modelu, decyzje banków centralnych nie są krępowane przez żadne zasady wymuszające określone postępowanie.

Taylor argumentował, że w zamian prowadzenia dyskrecjonalnej polityki pieniężnej bank centralny powinien opierać się na zestawie reguł. W jego ocenie pozwoliłoby to na większą transparentność działalności banku centralnego oraz przewidywalność jego decyzji. Co więcej, zasady prowadzenia polityki pieniężnej pozwoliłyby na ocenę poszczególnych decyzji władz monetarnych w kontekście tych reguł. Największą korzyścią płynącą z takiego rozwiązania byłoby oparcie polityki monetarnej na konsekwentnej strategii. W opinii Taylora pozwoliłoby to na realizację krótko i długookresowych celów inflacyjnych.

Zgodnie z przemyśleniami Taylora, bank centralny powinien ustalić cel inflacyjny i konsekwentnie go realizować. Zasadniczym narzędziem polityki monetarnej powinna być stopa procentowa, a zmiany jej poziomu powinny być rekcją na zachowania dwóch wielkości – realnego produktu krajowego brutto oraz inflacji. Bank centralny nie powinien zajmować się stabilizowaniem kursu walutowego czy poziomem podaży pieniądza.

O ile sama reguła Taylora budzi obecnie pewne wątpliwość, o tyle sama postać profesora z Uniwersytetu Stanforda jest jak najbardziej godna uwagi. Jest tak za sprawą jego spostrzeżeń dotyczących ostatniego kryzysu finansowego.

Był on w mniejszości ekonomistów, jeśli chodzi o wskazanie głównego czynnika, który przyczynił się do wywołania załamania systemu finansowego lat 2007-2009. W jego opinii to właśnie banki centralne odegrały zasadniczą rolę w doprowadzeniu systemu bankowego do ostrego kryzysu. Takie stanowisko podważa etos banku centralnego, jako strażnika stabilnego poziomu cen oraz gwaranta wypłacalności systemu finansowego. Ekonomiści z reguły mówią o bankach narodowych w samych superlatywach.

Transmisja z Forum już jutro na stronach Bankier.pl. Początek relacji o godz. 10:00, dostęp ze strony głównej portalu. Zapraszamy do oglądania!

PANEL PIERWSZY – „Perspektywy polskiej gospodarki”. Paneliści: Dominik Radziwiłł – podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Dariusz Filar – polski ekonomista, członek Rady Polityki Pieniężnej, Bogusław Grabowski – Prezes Zarządu SKARBIEC AMH SA i SKARBIEC TFI SA. Prowadzący: Ryszard Petru.

PANEL DRUGI – The financial crisis: the causes and lessons learnt (how to prevent future crises). Paneliści: J.B. Taylor. Prowadzący: Leszek Balcerowicz.

Profesor Taylor wskazywał na fakt, że banki centralne prowadziły zbyt luźną politykę pieniężną. Zgodnie z jego poglądami stopy procentowe ustalone przez Rezerwę Federalną oraz Europejski Bank Centralny były zdecydowanie zaniżone w stosunku do poziomu, jaki wynikałby z prowadzenia neutralnej polityki monetarnej. Na podobnym stanowisku stoją ekonomiści Szkoły Austriackiej, którzy wskazują ten czynnik, jako odpowiedzialny za ożywienie gospodarcze, które z konieczności kończy się depresją.

Zdaniem niektórych ekonomistów, obecnie gospodarka światowa znajduje się na krawędzi kolejnego załamania. Mimo pewnych symptomów poprawy, problemy finansów publicznych wciąż pozostają palącą kwestią. Ekonomiści nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę wywołało trudności systemu finansowego, który zgodnie z ich teoriami powinien działać bez zarzutu.

Rekordowo niskie stopy procentowe są rzadko wskazywane jako przyczyna kryzysów gospodarczych. Zgodnie z poglądami wyłożonymi przez profesora Taylora właśnie w tym obszarze należy poszukiwać źródła trudności, jakie przeżywa światowa gospodarka. Jest to stanowisko mniejszości, które rzuca nowe spojrzenie na współczesną makroekonomię. Stąd głos w tej sprawie powinien być wysłuchany. Będzie ku temu okazja na Forum Makroekonomicznym już 22 czerwca w Warszawie.

Transmisję z Forum będzie można oglądać już jutro na stronach Bankier.pl. Relacja wideo rozpocznie się o godz. 10:00. Dostęp do niej będzie możliwy ze strony głównej portalu. W czasie transmisji na żywo dziennikarze Bankier.pl będą prowadzili rozmowy z goścmi forum. Zapraszamy do oglądania!

Źródło: Bankier.pl