Frank odchodzi w cień. Czy banki wycofają się także z euro?

Miniony tydzień w finansach: ostatnie banki zamykają drzwi do kredytów we frankach szwajcarskich, mBank wprowadził aplikację mobilną dla posiadaczy sprzętu Apple, Inteligo obiera nowy kierunek.

O kredyt hipoteczny w CHF coraz trudniej. W ostatnim czasie z pożyczania w tej walucie zrezygnował Deutsche Bank PBC, chwilę później Bank BPH. Kredyt we frankach można wziąć jedynie w Banku PKO lub Nordei, ale by to zrobić, trzeba spełnić wyśrubowane warunki.

Banki nie chcą franka

Na początku tygodnia Bank BPH podał informację o wycofaniu się z udzielania kredytów w CHF, EUR i USD. Instytucja poinformowała, że jednym z powodów zmian było dążenie banku do transparentnej komunikacji oraz oferowanie klientom bezpiecznych produktów, w pełni dostosowanych do zmieniających się regulacji i sytuacji rynkowej.

Nordea Bank Polska także poinformował o zmianach w ofercie walutowych hipotek. O kredyt we franku będą mogły ubiegać się tylko osoby, których miesięczne wynagrodzenie netto wyniesie co najmniej 15 tysięcy złotych. Dodatkowo klienci muszą posiadać wkład własny w zakup nieruchomości.

Modna jeszcze 2 lata temu szwajcarska waluta schodzi z rynku kredytów mieszkaniowych. Miesiąc temu kredyt mieszkaniowy w CHF można było zaciągnąć w siedmiu bankach – Banku BPH, MultiBanku, mBanku, Deutsche Banku, Alior Banku, PKO BP i Banku Nordea. Obecnie tę możliwość utrzymały tylko dwa ostatnie. Ale wcale nie zabiegają o to, by klienci z niej korzystali.

PKO Bank Polski jest w stanie pożyczyć CHF klientom, którzy nie mają wkładu własnego. Za taką pożyczkę trzeba będzie jednak sporo zapłacić. Dla kredytu równowartości 350 tys. zł na 30 lat, oprocentowanie zadłużenia wyniesie ok. 7,20%. Miesięczna rata kredytu przekroczy 600 franków.

Instytucje wycofują się z franka, ale wciąż kilkanaście instytucji udziela kredytów w euro. Kredyt w europejskiej walucie można uzyskać w PKO BP, Banku Pekao (pod warunkiem uzyskiwania wynagrodzenia w tej walucie), BOŚ Banku, BZ WBK, DnB Nord, Kredyt Banku, Banku BPH, Getin Banku, Lukas Banku, Polbanku, Raiffeisen Banku, Alior Banku, MultiBanku, mBanku, Nordei i Deutsche Banku. Czas pokaże, czy banki zaczną rezygnować także z euro. Ostatnie kampanie reklamowe kredytów mieszkaniowych skupiają się głównie na ofercie hipotek w PLN.

Mobilny mBank na sprzęcie Apple

Internetowy mBank uruchomił w tym tygodniu aplikację na iPada i iPhone’a. Klienci posiadający urządzenia mobline Apple mogą bezpłatnie uzyskać informacje na temat swoich produktów bankowych, wykonywać operacje finansowe czy spłacić kartę kredytową.

Inteligo zmienia kierunek. Czas na oszczędzanie

Milion nowych klientów, ponad 160 tysięcy udzielonych kredytów gotówkowych, 300 tysięcy wydanych kart kredytowych – to tylko kilka punktów z planu, który do zrealizowania postawił sobie Inteligo. Bank miał zawojować rynek, jednak realizacja planu szła gorzej, niż wstępnie zakładano. Dużo gorzej.

Instytucja postanowiła zmienić kierunek. Zamiast lidera szybkich pożyczek objęła nowy cel – depozyty. Na październik zapowiadana jest nowa oferta Dobolokaty. Oprocentowanie zakładanego na rok depozytu z dzienną kapitalizacją ma sięgnąć 5,59 proc. Więcej na temat nowych plan Inteligo w artykule Wojciecha Boczonia „Inteligo zmienia strategię, powalczy o depozyty”.

Hanna Hylińska

Źródło: Bankier.pl