Franklin Templeton Investments wierzy w Polską walutę

Po kilku latach hossy polscy inwestorzy z obawą patrzą na zawirowania dotyczące rynku kapitałowego. Tymczasem międzynarodowi eksperci z optymizmem patrzą na perspektywy polskiej gospodarki.

– Nasza pozytywna ocena Polski wynika z przekonania, że wartość euro została nadmiernie zawyżona w stosunku do wielu walut, w tym polskiego złotego. Ostatnia aprecjacja, a także możliwość dalszego wzrostu wartości, zachęciła nas do zainwestowania w polską walutę. Ponadto dobrze wyglądają wysiłki Narodowego Banku Polskiego w celu utrzymania inflacji pod kontrolą, jak również niewielki deficyt obrotów bieżących, finansowany odpowiednim napływem zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Ogólnie, uważamy, że Polskę wyróżnia korzystna charakterystyka kredytowa i uwzględniamy również fakt, że agencja ratingowa Standard & Poor’s wydała ostatnio pozytywną ocenę polskiego długu – mówi David Zahn, wiceprezes i menadżer portfela inwestycyjnego w Grupie Instrumentów Stałego Dochodu firmy Franklin Templeton w Londynie.

Franklin Templeton Investments promuje obecnie w Polsce jeden ze swoich flagowych funduszy inwestycyjnych – FTIF Templeton Global Total Return. Jest to pierwszy fundusz z oferty Franklin Templeton Investments z zabezpieczonym ryzykiem walutowym. Dzięki temu Polacy mogą inwestować na rynkach światowych nie martwiąc się o umacnianie się złotego w stosunku do dolara amerykańskiego. Jest to szczególnie istotne teraz, w sytuacji dużej niestabilności rynku.

Celem funduszu FTIF Templeton Global Total Return jest maksymalizowanie całkowitego dochodu z oprocentowania, wzrostu wartości kapitału oraz różnic kursowych poprzez inwestowanie w portfel dłużnych papierów wartościowych o stałym i zmiennym oprocentowaniu emitowanych przez rządy oraz przedsiębiorstwa na całym świecie.

– FTIF Templeton Global Total Return to oferta dla osób szukających stabilnych i bezpiecznych inwestycji w średnim i długim okresie., Masowa utrata zaufania polskich inwestorów do funduszy inwestycyjnych to efekt braku dywersyfikacji portfela.. Dzisiaj wiele osób szuka alternatywnych sposóbów na inwestowanie swoich oszczędności. Nasze fundusze stanowią właśnie taką alternatywę – tłumaczy Borno Janekovic Dyrektor ds. Sprzedaży na Europę Środkowowschodnią.

Zaangażowanie firmy Franklin Templeton na rynku polskim jest częścią strategii prowadzenia skutecznej działalności inwestycyjnej na dynamicznie rozwijających się rynkach funduszy wzajemnych na całym świecie. Od 2005 r. Franklin Templeton jest upoważniony do prowadzenia w Polsce sprzedaży tytułów uczestnictwa subfunduszy Franklin Templeton Investment Funds (FTIF), który to fundusz jest zarejestrowaną w Luksemburgu firmą inwestycyjną typu SICAV. FTIF oferuje możliwość inwestowania w stale rosnącą liczbę funduszy (na dzień 31 marca 2008 r. polscy inwestorzy mogli inwestować w 60 funduszy), począwszy od tych inwestujących w instrumenty stałego dochodu i fundusze akcji, a skończywszy na funduszach koncentrujących się na określonej klasie aktywów, takich jak akcje i obligacje rynków wschodzących, akcje przedsiębiorstw zaawansowanych technologii oraz surowców naturalnych, a także obligacje emitowane przez przedsiębiorstwa.