Franklin Templeton Investments1 z przyjemnością ogłasza rozszerzenie gamy dostępnych na polskim rynku funduszy SICAV z Luksemburga o fundusz Franklin European Growth Fund2.
Uzupełnianie lokalnej oferty o kolejne fundusze ma na celu umożliwienie inwestorom jeszcze skuteczniejszej dywersyfikacji ich portfeli. Franklin European Growth Fund zapewnia ekspozycję na trwające w Europie ożywienie, które znajduje odzwierciedlenie w solidnych wynikach rynków akcji za 2013 r.
Po powiększeniu oferty funduszy SICAV z Luksemburga, w efekcie której w Polsce dostępne są obecnie 54 subfundusze Franklin Templeton Investment Funds (FTIF), inwestorzy mają dostęp do tytułów uczestnictwa Funduszu denominowanych w EUR i USD (stan na dzień 22 stycznia 2014 r.).
Michał Staszkiewicz, regionalny dyrektor ds. sprzedaży na Polskę, Rumunię i kraje bałtyckie we Franklin Templeton Investmentspowiedział: „Wprowadzając kolejny fundusz na rynek polski, zapewniamy inwestorom dodatkowe możliwości dywersyfikacji ich portfeli. Najnowszy fundusz oferuje ekspozycję na trwające w Europie ożywienie, które cały czas jest na etapie przejściowym i jeszcze nie stało się wiodącym tematem inwestycyjnym”.
Fundusz Franklin European Growth Fund został uruchomiony w grudniu 2000 r., a jego portfelem zarządzają: Michael Clements, CFA i zarządzający portfelami inwestycyjnymi z Londynu, Claire Mason, analityk z Edynburga oraz Robert Franz Albert Mazzouli, CFA i zarządzający portfelami inwestycyjnymi z Frankfurtu. Celem Funduszu jest osiąganie długofalowego wzrostu wartości kapitału poprzez inwestowanie przede wszystkim w akcje i/lub inne papiery powiązane z kapitałem spółek europejskich o dowolnej kapitalizacji rynkowej.
Sytuacja na europejskich giełdach odzwierciedla poprawę warunków makroekonomicznych; reformy gospodarcze zaczynają przynosić pozytywne zmiany, w tym poprawę konkurencyjności gospodarek, które dotychczas zmagały się z poważnymi problemami. Fundamenty wspierające rynki akcji w Europie sprzyjają utrzymaniu trendu wzrostowego. Możliwość dalszych wahań wynikających ze wzrostu lub spadku zainteresowania inwestorów poszczególnymi sektorami przemawia za wyborem aktywnie zarządzanego funduszu, takiego jak Franklin European Growth Fund, opartego na elastyczności, indywidualnej selekcji papierów i złożonym zarządzaniu ryzykiem.
Franklin Templeton to jedna z pierwszych zagranicznych firm zarządzających aktywami w Polsce, obecna na rynku krajowym od końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to otwarto oddział w Warszawie, dziś zatrudniający ponad 20 pracowników i koordynujący dystrybucję funduszy spółki SICAV Franklin Templeton zarejestrowanej w Luksemburgu w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Sukcesy organizacji na polskim rynku doprowadziły do utworzenia oddziału w Poznaniu w 2007 r., gdzie zatrudnionych jest dziś ponad 400 pracowników w 35 działach.
Franklin Templeton zarządza obecnie w Polsce aktywami o łącznej wartości przekraczającej 1 mld USD.3
1. Franklin Resources, Inc. [NYSE:BEN] to organizacja inwestycyjna o światowym zasięgu działająca na rynku jako Franklin Templeton Investments. Franklin Templeton Investments oferuje globalne i krajowe rozwiązania inwestycyjne zarządzane przez zespoły: Franklin, Templeton, Mutual Series, Bissett, Fiduciary Trust, Darby, Balanced Equity Management i K2. Spółka z siedzibą główną w San Mateo w Kalifornii ma ponad 65-letnie doświadczenie w dziedzinie inwestycji, a łączna wartość jej aktywów w zarządzaniu sięga 879,1 mld USD (stan na dzień 31 grudnia 2013 r.). Aby uzyskać więcej informacji, należy zadzwonić pod numer +1-800/DIAL BEN lub zajrzeć na stronę internetową: franklinresources.com.
2. Franklin European Growth Fund jest subfunduszem Franklin Templeton Investment Funds (FTIF) – SICAV z siedzibą w Luksemburgu. Szczegółowe informacje można znaleźć w „Podstawowych informacjach dla inwestorów”. Wyniki historyczne nie gwarantują wyników przyszłych. Niniejszy dokument nie stanowi ani nie jest częścią oferty sprzedaży ani zachęty do kupna tytułów uczestnictwa. Decyzje o zapisach na tytuły uczestnictwa Funduszu należy podejmować wyłącznie w oparciu o informacje zawarte w aktualnym prospekcie Funduszu oraz w „Podstawowych informacjach dla inwestorów”, a także w ostatnim poddanym audytowi sprawozdaniu rocznym lub półrocznym (o ile było opublikowane później). Wycena tytułów uczestnictwa Funduszy oraz generowane przez nie zyski mogą nie tylko rosnąć, ale także spadać, a inwestorzy nie mają gwarancji odzyskania pełnej zainwestowanej kwoty. Na inwestycje zagraniczne wpływ mogą mieć wahania kursów walut. Inwestowanie w tytuły uczestnictwa funduszy Franklin Templeton Investment Funds wiąże się z ryzykiem opisanym w prospekcie informacyjnym Funduszu oraz w „Podstawowych informacjach dla inwestorów”. Tytuły uczestnictwa Funduszu SICAV nie mogą być bezpośrednio ani pośrednio oferowane ani sprzedawane obywatelom lub rezydentom Stanów Zjednoczonych Ameryki.
3.Źródło: Franklin Templeton Investments. Dane o aktywach w zarządzaniu („AUM”, od ang. „Assets Under Management”) w Polsce na dzień 30 września 2013 r.
Jako wiodąca globalna organizacja zarządzająca inwestycjami, firma osiągnęła także solidną pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej (oddziały w Moskwie, Warszawie, Budapeszcie i Stambule). Pod przewodnictwem Vivka Kudvy, dyrektora zarządzającego odpowiedzialnego za Indie i region CEEMEA (Europa Środkowo-Wschodnia, Bliski Wschód, Afryka), Franklin Templeton oferuje luksemburskie fundusze FTIF i inne indywidualnie dostosowane rozwiązania inwestorom indywidualnym i instytucjonalnym z różnych krajów tego regionu, m.in. z Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii i Rumunii.