Fundacja BNP Paribas została partnerem akcji #beeYOPE organizowanej przez markę YOPE i Fundację Łąka, w ramach której do szkół trafi 800 pakietów edukacyjnych. Każdy pakiet pozwala na przeprowadzenie lekcji, w trakcie której dzieci wysieją szkolną łąkę kwietną i poszerzą wiedzę o roli pszczół w środowisku naturalnym. Rekrutacja dla szkół ruszyła w poniedziałek, 12 września, o godz. 12:00.
W pakiecie edukacyjnym dzieci znajdą nasiona do wysiania łąki i zeszyty ćwiczeń, a nauczyciel – gotowy scenariusz lekcji o roli dzikich pszczół i innych zapylaczy w ekosystemie. W tym roku odbywa się już piąta edycja akcji #beeYOPE. Organizatorem jest YOPE – producent kosmetyków naturalnych i Fundacja Łąka promująca uprawę łąk kwiatowych. Szczegółowe informacje o pakietach edukacyjnych oraz regulamin rekrutacji dla szkół dostępne są na stronie https://yope.me/beeYOPE2022
– Misją Fundacji BNP Paribas jest odważne zmienianie świata na taki, w którym jest mniej nierówności i w którym możemy być spokojni o przyszłość naszej planety. Dlatego jednym z obszarów naszej działalności, który w przyszłych latach chcemy rozwijać, jest edukacja proekologiczna. Dzieci wykazują bardzo dużą wrażliwość na kwestie związane z ochroną przyrody, a przy tym mają otwarte i chłonne umysły. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że dzięki naszemu zaangażowaniu możemy przekazać aż 800 pakietów edukacyjnych do szkół – mówi Joanna Gajda-Wróblewska prezeska Fundacji BNP Paribas.
Zarówno Fundacja, jak i Bank BNP Paribas działają na rzecz bioróżnorodności. Bank od lat angażuje się w ochronę pszczół miejskich w ramach akcji „Pasieki pod gwiazdami”. W 2017 roku na dachu warszawskiej centrali powstało pięć uli. W 2019 roku kolejne sześć ulokowano na dachu biurowca w Rudzie Śląskiej. Obecnie pasieki zamieszkuje około pół miliona pszczół miodnych. Bank wspiera również działania Fundacji Łąka mające na celu popularyzację łąk kwietnych.
Kolejną inicjatywą na rzecz bioróżnorodności, w którą angażuje się Fundacja BNP Paribas jest ochrona zmiennowilgotnych łąk trzęślicowych w rezerwacie przyrody Beka, w województwie pomorskim. Te działania prowadzone są wspólnie z Centrum UNEP/GRID-Warszawa i mają na celu utrzymanie tych ważnych dla przyrody przestrzeni.
Zmiennowilgotne łąki trzęślicowe to jedne z najcenniejszych półnaturalnych zbiorowisk roślinnych w Polsce i naszej części Europy oraz kluczowe siedliska wielu gatunków rzadkich i ginących zwierząt. Są domem między innymi dla owadów zapylających. Jednym z mieszkańców łąk z rezerwatu Beka jest strzępotek soplaczek – chroniony w naszym kraju motyl z rodziny południc. Takich łąk jest jednak coraz mniej ze względu na postępujące wysuszenie gruntów, zaprzestanie koszeń oraz niekontrolowane zarastanie.
Źródło: BNP Paribas