– Większość inwestorów koncentruje się w Azji na Chinach i Indiach. Zaniedbywane zaś były dotąd uznawane za „małe” szybko rozwijające się kraje Azji, które połączyły siły w „ASEAN“ – Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej. Jednak takie kraje jak Malezja, Tajlandia, Indonezja, Filipiny i Wietnam znajdują się w doskonałej sytuacji – twierdzi Mark Monson, menedżer funduszu Raiffeisen-RynkiWschodzące-ASEAN-Akcjefundusz zagraniczny w Raiffeisen Capital Management (RCM) w Wiedniu. Z jednej strony, dotyczy to politycznych, gospodarczych i społecznych procesów reform zapoczątkowanych przez wiele z tych państw. Z drugiej strony, związane jest to również z ich wyjątkowym położeniem geograficznym w środku jednego z najszybciej rozwijających się regionów świata. – Położone w bezpośrednim sąsiedztwie miliardowych rynków Indii i Chin stanowi jednocześnie most pomiędzy tymi wschodzącymi gigantami a bogatym w surowce naturalne kontynentem australijskim. Zarazem mają tę przewagę, że w wielu przypadkach mogą elastyczniej reagować na zmiany oraz na nowe możliwości niż ich bez porównania więksi sąsiedzi- uzasadnia Monson.
Duże rezerwy surowców a rosnąca niezależność
Wiele krajów ASEAN dysponuje dużymi rezerwami surowców i wytwarza coraz bardziej poszukiwane na całym świecie produkty rolne, takie jak: drewno, kauczuk, kawa, trzcina cukrowa, olej palmowy i ryż. W wielu dziedzinach mają nawet przewagę konkurencyjną nad Chinami i Indiami. „Wraz z postępującym powiązaniem gospodarek azjatyckich staną się one coraz bardziej niezależne od cykli koniunktury w Ameryce Północnej i Europie. Z tego względu inwestycja w państwach ASEAN nie tylko wiąże się z możliwościami wysokich zysków, lecz również stanowi doskonałą dywersyfikację w europejskim lub globalnym portfelu akcji“, twierdzi menedżer funduszu.
10 państw członkowskich ASEAN to ponad pół miliarda mieszkańców, czyli dwa razy tyle co USA. Z kolei wydajność ich gospodarek stanowi zaledwie jedną dziesiątą poziomu Stanów Zjednoczonych, co pokazuje ogromny potencjał wzrostu. W odróżnieniu od Chin i Indii, kraje te wzbudzają jak dotąd nikłe zainteresowanie międzynarodowych inwestorów. „To się szybko zmieni“, mówi Monson.
Raiffeisen Capital Management stwarza teraz polskim inwestorom możliwość ściśle ukierunkowanego inwestowania we wschodzącym regionie gospodarczym Azji Południowo-Wschodniej. Na przykładzie wielokrotnie nagradzanego funduszu Raiffeisen-Euroazja-Akcjefundusz zagraniczny RCM od wielu lat udowadnia swoje wysokie kompetencje w zakresie azjatyckich rynków akcji, dzięki którym wypracowuje znakomite zyski dla inwestorów. Raiffeisen-RynkiWschodzące-ASEAN-Akcje bazuje na tych kompetencjach.
Zalety funduszu zagranicznego Raiffeisen-RynkiWschodzące-ASEAN-Akcjefundusz zagraniczny w skrócie:
inwestycja w jeden z najbardziej dynamicznych i najszybciej rozwijających się regionów na świecie;
korzystna demografia tych krajów;
przewagi konkurencyjne w zakresie kosztów wynagrodzeń i obciążeń podatkowych;
aktywne zarządzanie funduszem;
wyższy potencjał alfa ze względu na jak dotąd nikłe zainteresowanie międzynarodowych inwestorów
Struktura benchmarku wg krajów:
Malezja 35%;
Indonezja 25%;
Tajlandia 25%;
Filipiny 10%;
Wietnam 5%.
Struktura benchmarku wg sektorów:
sektor finansowy 30%,
energetyka 14%;
telekomunikacja 13%;
dobra luksusowe 9%;
dobra podstawowe 9%.