Fundusz funduszowi nierówny

 

„Opracuj własny system inwestycyjny, sporządź plan inwestycji (najlepiej pisemny) obejmujący powody nabycia akcji, cenę nabycia, oczekiwaną cenę oraz moment sprzedaży, dokonuj okresowego przeglądu inwestycji, nie zapominaj o dywersyfikacji, bądź cierpliwy, nie walcz z trendem, straty ucinaj natychmiast, nie staraj się łapać dołka lub szczytu, nie uśredniaj strat.” Prawdopodobnie każdy inwestor spotkał się z tymi złotymi zasadami konstrukcji własnej strategii inwestycyjnej – mówi Norbert Duczkowski, Dyrektor Biura Produktów Inwestycyjnych Getin Noble Banku.

 Jednak w obecnej sytuacji rynkowej, w całej gamie drogowskazów brakuje podstawowego – reaguj. W obliczu gwałtownych i często nieoczekiwanych zmian na rynku aktywne zarządzanie portfelem powinno być główną zasadą przyświecającą inwestorowi giełdowemu. Co zatem powinien zrobić mało doświadczony inwestor? Wybrać fundusz aktywnej alokacji lub fundusz typu absolut return.

Według danych Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami  w funduszach aktywnej alokacji oraz w funduszach absolutnej stopy zwrotu na koniec kwietnia znajdowało się 4,79 mld złotych, co nie jest wynikiem powalającym. Fundusze tego typu nie cieszą się popularnością wśród inwestorów, gdyż ich stopy zwrotu znacznie odbiegają od oczekiwań. Średnia stopa zwrotu YTD dla wszystkich tej klasy funduszy dostępnych w Polsce to niestety -10,37%. Najgorszy w tej kategorii jest bez wątpienia Investor FIZ, którego wycena spadła od początku roku o -38,3%. Nie ma się też czym pochwalić Agio TFI, którego Agio-Multistrategia (w różnych odmianach) straciła ponad 10%. Należy jednak podkreślić, że nie wszystkie TFI traciły środki klientów. Wyrazy uznania należą się Quercusowi, Noble Funds, Altusowi i Allianz TFI, za bardzo dobre wyniki, przedstawione w tabeli poniżej.

Stopy zwrotu wybranych funduszy absolutnej stopy zwrotu i aktywnej alokacji YTD, źródło: obliczenia własne na podstawie serwisu Analizy Online

Fundusz 

Data wyceny

Stopa zwrotu YTD [%]

Quercus Absolute Return FIZ

05.06.2012

11,10

Noble Fund Opportunity FIZ

05.06.2012

8,80

ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu Rynku Polskiego (ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu FIZ)

05.06.2012

6,90

Quercus Absolutnego Zwrotu FIZ

05.06.2012

6,90

ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu Rynków Zagranicznych (ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu FIZ)

05.06.2012

6,80

Quercus Selektywny (Parasolowy SFIO)

05.06.2012

6,50

Allianz Absolute Return FIZ

05.06.2012

4,60

W drugiej połowie roku istnieje jednak ryzyko, że Allianz Absolute Return FIZ nie powtórzy tak dobrego wyniku, gdyż Marek Mikuć jest w trakcie tworzenia Open TFI a część jego zespołu odeszła do Ipopema TFI. Może się zatem okazać, że Open TFI albo Ipopema będą mocno się rozpychać w drugiej połowie roku chcąc przyciągnąć klientów wynikami.

Czym zatem kierować się przy wyborze funduszu aktywnej alokacji oraz w funduszach absolutnej stopy zwrotu? Z założenia głównym celem tych grup funduszy jest dynamiczna alokacja w rózne klasy aktywów, co ma na celu maksymalne wykorzystanie zmian koniunktury panującej w różnych segmentach rynku. Szeroka rozpiętość limitów inwestycyjnych oraz duża zmienność instrumentów wchodzących w skład aktywów to główne cechy tego rodzaju inwestycji. Bieżący skład portfela uzależniony jest bowiem od rynkowych trendów i ich specyfiki.  Jeżeli jednak limit zaangażowania w akcje nie został określony jako przedział od 0% do 100% portfela, takim funduszom w okresie hossy może być ciężej osiągnąć wyniki porównywalne z konkurentami a w okresie bessy ochronić stopę zwrotu inwestora. Przy wyborze funduszu aktywnej alokacji lub absolutnej stopy zwrotu warto przyjrzeć się opłatom, które w przypadku oferowanych przez krajowe TFI funduszy mogą stanowczo się od siebie różnić. Opłaty manipulacyjne w dostępnych dla polskiego inwestora produktach wahają się w przedziale 0-4%. Trzeba pamiętać także o opłacie za zarządzanie (od 2% do 4%) i tzw. success fee. Nie bez znaczenia jest też wielkość funduszu. Dużo łatwiej zarządza się bowiem funduszami mniejszymi, i te z reguły osiągają dużo lepsze stopy zwrotu.

Podsumowując, odpowiedni wybór funduszu aktywnej alokacji lub funduszu absolutnej stopy zwrotu pozwoli nam w okresie bessy zabezpieczyć nasze środki, z drugiej strony daje szansę na ponadprzeciętne zyski. Tego typu produkty powinny być popularne zwłaszcza teraz, kiedy rynek jest bardzo zmienny. Należy jednak pamiętać, że fundusz funduszowi nierówny. Wybierając rynkowych maruderów możemy stracić znaczą część zainwestowanych środków.

Źródło: Getin Noble Bank