Fundusze hedgingowe w 2009

W ubiegłym roku fundusze hedgingowe na świecie zarobiły blisko 20 proc. Średnia roczna stopa zwrotu tego rodzaju funduszy za okres ostatnich 3 lat wyniosła 6,3 proc. Był to więc nadzwyczajny rok w tym biznesie.

Jak wynika z raportu firmy Greenwich Alternative Investments, wartość benchmarku światowego rynku funduszy hedgingowych Global Hedge Fund Index (GHFI) wzrosła w ubiegłym roku o 19,4 proc.
Jednak nie udało się funduszom hedgingowym pobić tradycyjnych rynków akcji – MSCI World Equity Index mierzący ceny akcji na 23 światowych parkietach wzrósł o 27 proc., amerykański S&P500 zyskał 26,5 proc. a londyński FTSE100 zarobił 22,1 proc.

Biorąc pod uwagę 18 strategii wchodzących w skład indeksu GHFI, najzyskowniejszą okazała strategia Convertible Arbitrage. Polega ona na tym, że zarządzający zajmują przeciwstawne pozycje w obligacjach zamiennych oraz akcjach wybranych spółek, tak aby zarobić na nieefektywności wyceny tych instrumentów przez rynek. Dała ona roczną stopę zwrotu 49,4 proc. Niewiele funduszy stosuje tą strategię a wartość ich aktywów stanowi zaledwie 1,2 proc. całego rynku. Podobnie, jak w latach przedkryzysowych świetne wyniki osiągnęły fundusze hedgingowe lokujące aktywa na rynkach wschodzących. Strategia Emerging Markets przyniosła 42,5 proc. zysku w zeszłym roku.

Zarządzający, którzy nie przespali nadzwyczajnych zdarzeń, jakie miały miejsce w spółkach, a było ich w 2009 r. nadzwyczaj wiele, powiększyli portfele funduszy o 33,5 proc. Mowa o strategii Special Situations.
Ubiegły rok w większości upłynął pod znakiem silnych wzrostów cen papierów wartościowych. Przełożyło się to na wynik strategii Growth, dla której stopa zwrotu za ubiegły rok wyniosła 28,9 proc. Strategia, gdzie zarządzający podejmują decyzje w oparciu o wyniki analizy wewnętrznej wartości przedsiębiorstw (Value) dała również niezły zarobek (+24,8 proc.). 

Powody do zadowolenia mogą mieć ci, którzy zainwestowali w fundusze oparte na strategii Fixed Income, lokujące w instrumenty o stałym dochodzie, tzn. dłużne papiery wartościowe. W tym przypadku stopa zwrotu za 12 miesięcy wyniosła 25,8 proc. Warto dodać, że w tym samym okresie benchmark rynku obligacji Barclays Aggregate Bond Index wzrósł tylko o 5,9 proc. Podobny wynik osiągnięto inwestując w instrumenty finansowe przedsiębiorstw z problemami, w ubiegłym roku ich liczba wzrosła dramatycznie. Strategia Disteressed Securities dała stopę zwrotu na poziomie 24,8 proc.

Wielkimi przegranymi 2009 r. są fundusze, które inwestowały w oparciu o strategię Short Selling. Wbrew czarnym scenariuszom giełdy wzrastały, a kto był po stronie pesymistów i zajmował krótkie pozycje w akcjach, ten stracił wiele. Strategia Short Selling przyniosła stratę na poziomie bliskim 15 proc.
Spośród 18 strategii tylko jeszcze jedna nie dała zarobić – Futures. Zarządzający funduszami, operujący na rynku kontraktów terminowych, nie przewidzieli trendów na rynkach towarowych, finansowych i stóp procentowych. W efekcie zarządzane przez nie fundusze poniosły stratę, średnio na poziomie 1 proc.

Należy się spodziewać, że bieżący rok będzie również pomyślny dla funduszy hegdingowych. Mogą one pokonać indeksy giełdowe, gdyż potencjał wzrostowy na rynkach akcji ulega wyczerpaniu. Fundusze hedgingowe zarabiają w inny sposób, niż tradycyjne fundusze inwestycyjne. Już nie jeden raz mieliśmy okazję przekonać się, że niekonwencjonalne metody inwestowania sprawdzają się w różnych sytuacjach, szczególnie wtedy, gdy na rynkach jest duża zmienność i niepewność. W dalszym ciągu do najzyskowniejszych będą należeć inwestycje funduszy hedgingowych na rynkach wschodzących a także te, gdzie zarządzający lokują aktywa w spółki o silnych fundamentach, odporne na kryzys.

Opracowano na podstawie danych Greenwich Alternative Investments LLC.

Źródło: Investors TFI