Fundusze powiązane z rynkiem nieruchomości: niewielkie straty w sierpniu

Sierpniową perełką na rynku funduszy inwestycyjnych powiązanych z rynkiem nieruchomości okazał się BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej. Zarobił ponad 4%, gdy większość podmiotów traciła. Co jednak ważne, w skali tego roku żaden nie jest pod kreską. 

Mimo dużych nadziei, z jakimi inwestorzy rozpoczynali sierpień, miniony miesiąc ostatecznie nie okazał się aż tak bardzo łaskawy. Cała warszawska giełda zakończyła go na lekkim minusie, a sektory budowlany i deweloperski zanotowały jeszcze słabsze wyniki (WIG-Budownictwo spadł o 1,8%, a WIG-Deweloperzy o 2,6%). Wyniki te odbiły się na osiągnięciach funduszy inwestujących w spółki powiązane z rynkiem nieruchomości. Średnio przyniosły 0,7% straty.

Polaryzacja wyników


Najsłabiej zaprezentował się Allianz Budownictwo 2012, który zniżkował o 3,3%. O dużej rozpiętości wyników w sierpniu decydowała znacząca polaryzacja zachowania cen poszczególnych akcji. Na przykład Mirbud, w którym mocno są zaangażowane fundusze BPH TFI, podskoczył aż o blisko 1/3, a Polimex-Mostostal, największa polska spółka budowlana, poszła w dół o ponad 7%. Wśród deweloperów było podobnie. LC Corp i Orco podskoczyły o kilkanaście procent, ale Gant, JW. Construction i Marvipol spadły po ponad 8%. Najważniejsze podmioty z tej branży – GTC i Echo – zniżkowały odpowiednio 5,6% oraz 3,4%.

Dobry rok dla sektora nieruchomości


Warto podkreślić, że w skali tego roku żaden fundusz akcji lokujący w spółki powiązane z rynkiem nieruchomości, nie traci. Najsłabiej wypada ING Środkowoeuropejski Budownictwa i Nieruchomości, który jest na takim samym poziomie, jak na koniec minionego roku. Najlepiej prezentują się DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki oraz BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej, przynoszące odpowiednio 10% i 10,5% zysku. Na zmiennym rynku, z jakim w tym roku mamy do czynienia, to bardzo dobre osiągnięcia.

Wyjątkowe znaczenie selekcji spółek


Warunki działania na rynku budowlanym pozostają jednak wymagające. Nie dziwi więc, że część spółek radzi sobie z nimi lepiej, część – słabiej. Potwierdziły to choćby wyniki finansowe za II kwartał. Na podtrzymanie tych tendencji wskazuje również sierpniowy odczyt wskaźników koniunktury w budownictwie, który był gorszy niż miesiąc wcześniej. Ukształtował się na poziomie plus 2 wobec plus 5 w lipcu. Poprawę koniunktury w branży sygnalizowało 19% przedsiębiorstw, regres – 17%. Pogorszyły się oceny zarówno odnośnie do bieżących, jak przyszłych zamówień. Utrzymują się trudności w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty. Widać presję na ceny robót, co ma negatywny wpływ na uzyskiwane przed firmy marże. Bardziej optymistycznie koniunkturę oceniają duże przedsiębiorstwa. Więcej pesymizmu jest w grupie mniejszych firm. Nic nie wskazuje, by te tendencje miały w kolejnych miesiącach zmienić się. W związku z tym inwestowanie w akcje spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości będzie, zresztą podobnie, jak w przypadku wielu innych branż, wymagało umiejętnej selekcji tak, by wybierać papiery przedsiębiorstw najlepiej radzących sobie z wyzwaniami obecnych uwarunkowań gospodarczych.

Wyniki funduszy akcji lokujących w spółki powiązane z rynkiem nieruchomości na koniec sierpnia 2010 r. (w %)

 fundusz

sierpień

3 miesiące

12 miesięcy

od początku roku

Allianz Budownictwo 2012

-3,3

-2,8

9,6

5

DWS Sektora Nieruchomości i Budownictwa

-1,6

-1,3

6,4

6,6

ING Środkowoeuropejski Budownictwa i Nieruchomości

-1,8

-0,9

-3,7

0

PKO Infrastruktury i Budownictwa Globalny

-1,1

1,4

DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki

-1,1

-1,1

4,1

10

BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej

4,2

4,7

6,3

10,5

Arka Rozwoju Nowej Europy

0,6

0,5

10,7

5,3

DWS Sektora Nieruchomości i Budownictwa

-1,6

-1,3

6,4

6,6

Źródło: Home Broker